Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Dış Kaynak İddialarına Son! Verileri Paylaştı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin dış finansmanına ilişkin önemli açıklamalarda bulunarak dış kaynak gelmediği iddialarına yanıt verdi. Detaylar haberde;
Şimşek’ten Dış Kaynak İddialarına Son! Verileri Paylaştı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bugün resmi X hesabı üzerinden Türkiye’ye dış kaynak gelmediğine yönelik iddialara yanıt verdi. Şimşek paylaşımında, Bloomberg HT tarafından 25 Nisan’da yayımlanan haberini alıntılayarak açıklamalarda bulundu.

Söz konusu haberde Şişecam’ın uluslararası fon ve finans kuruluşlarına 5 yıl vadeli 500 milyon dolar ve 8 yıl vadeli 600 milyon dolar nominal değerli olmak üzere toplam 1,1 milyar dolarlık Eurobond ihraçları gerçekleştirdiğine yer verilmişti.

Şimşek bu bahsi geçen haberin, Türkiye’ye dış kaynak gelmiyor iddialarına yerinde bir yanıt olduğuna işaret etti.

Türkiye’ye artan güven ve öngörülebilirlik olduğunu belirterek, bu sayede uluslararası piyasalardan daha uzun vadeli ve geçmiş döneme göre uygun maliyetli dış finansman sağlandığını kaydetti.

2023 yılının ilk beş ayında 2,9 milyar dolar net portföy çıkışı olduğunu, Haziran 2023-Şubat 2024 döneminde ise 16,8 milyar dolar net portföy girişi gerçekleştiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Dış borç çevirme oranının aynı dönemde bankalarda yüzde 96’dan yüzde 149’a yükseldiğini dile getiren Bakan Şimşek, bunun reel sektörde yüzde 73’ten yüzde 118’e yükseldiğini vurguladı.

2024 yılının ilk dört ayında 3,7 milyar doları sermaye benzeri olmak üzere bankaların 10,7 milyar dolar, özel sektörün ise 1,6 milyar dolar eurobond ihraç ettiğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.