Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomik Güven Endeksi Nisan’da Eşiği Aşamadı

TÜİK bugün ülkenin ekonomik istikrarını ve toplumun ekonomiye olan güvenini yansıtan Nisan 2024 dönemi ekonomik güven endeksi verilerini yayımladı. İşte detaylar;
Ekonomik Güven Endeksi Nisan’da Eşiği Aşamadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin ekonomik durumuyla ilgili genel bir değerlendirme sağlayan ekonomik güven endeksi verileri paylaşıldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan Nisan 2024 dönemine ilişkin verilerine göre ekonomik güven endeksi aylık bazda yüzde 1 oranında azalarak 99 değerini aldı.

100 olan eşik değerini en son Haziran 2023’te aşan ekonomik güven endeksi, Mart’ta eşik değerini aştıktan sonra Nisan’da geriledi.

TÜİK’in geçen ay paylaştığı Mart ayı verilerinde ekonomik güven endeksi aylık bazda yüzde 1 oranında artarak eşik değeri olan 100 değerine yükselmişti.

TÜİK Ekonomik Güven Endeksi
KAYNAK: TÜİK

Rapora göre Nisan ayında tüketici güven endeksi aylık bazda yüzde 1,4 oranında artarak 80,5 değerine ulaştı.

Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi aynı düzeyde kalarak 103,5 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2,8 oranında azalarak 117,1 değerini aldı.

GCM Yatırım Banner

TÜİK verilerine göre Nisan’da perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,9 oranında artarak 115,5 değerine yükselirken, inşaat sektörü güven endeksi aynı düzeyde kalarak 88,6 değerini aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.