Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cevdet Yılmaz: Kamuda Gereksiz Harcamalar Azaltılacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kamuda tasarruf tedbirleri için iki ayrı kurumun çalışma yürüttüğünü söyledi. Detaylar şöyle...
Cevdet Yılmaz: Kamuda Gereksiz Harcamalar Azaltılacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Romanya’da bulunduğu resmi bir ziyaret sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, kamu harcamalarında tasarruf tedbirlerinin ele alındığını belirtti.

Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan tasarruf tedbirlerinin, sonrasında birleştirilerek nihai kararın verileceğini açıkladı. Bu tedbirlerin odak noktasının gereksiz harcamaların azaltılması ve harcamalarda verimliliğin artırılması olduğunu vurguladı.

Özellikle depremin yarattığı ek harcamaların bütçede önemli bir yer tuttuğunu belirten Yılmaz, bu kapsamda 1 trilyon 28 milyar TL ödenek ayrıldığını hatırlattı. Yılmaz zorunlu harcamaların yapılmasıyla birlikte bütçe açığının belirli bir seviyede tutulmaya çalışıldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, ekonomik programın para, maliye politikaları ve yapısal reformlar üzerine kurulduğunu dile getirerek, maliye politikasının para politikasını desteklemesi gerektiğini belirtti.

Kamu harcama tasarrufunun halkın beklentilerine dikkat edilerek gerçekleştirileceğini belirten Yılmaz, gereksiz harcamaların azaltılmasıyla bütçe dengesinin sağlanmasının ve enflasyonun düşürülmesinin hedeflendiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ülkenin öncelikli hedefinin enflasyonu düşürmek olduğunu, bu hedefe ulaşmak için para politikasının yanı sıra maliye politikasının da önemli bir rol oynadığını sözlerine ekledi. Yılmaz enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesinin yanı sıra kalıcı bir sosyal refah artışının hedeflendiğini ifade etti.

Geçtiğimiz gün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından verilen talimat ile kamuda 500 aracın satışa çıkarıldığı ve buna 1.000 aracın daha eklenmek üzere liste hazırlandığı öne sürülmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın