Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı Kanatlı Et İhracatına Kısıtlama Getirildiğini Duyurdu

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda kanatlı et ihracatının kısıtlandığı bilgisi verildi. Ayrıntılar haberde…
Ticaret Bakanlığı Kanatlı Et İhracatına Kısıtlama Getirildiğini Duyurdu
HABER GİRİŞ

Bir süredir beyaz et fiyatlarındaki artış nedeniyle Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık kanatlı et ihracatının kısıtlanmasına yönelik karar aldı. Buna göre tavuk eti ihracatı için 1 Mayıs’tan 31 Aralık’a kadar aylık azami 10 bin ton, toplamda ise yıl sonuna kadar 80 bin ton olacak şekilde sınırlandırılması kararı alındı.

Türkiye’nin kümes hayvancılığı ve beyaz et sektöründe dünyanın önde gelen üreticileri ve ihracatçıları arasında yer aldığına vurgu yapılan açıklamada, yıllar boyunca doğru politikalarla üretim ve ihracatın desteklenerek, sektörün iç ve dış talebi karşılayabilecek düzeyde bir kapasiteye ulaştığı belirtildi.

2024 yılının başlarında tavuk eti fiyatlarındaki hızlı artışın, genel enflasyonun üzerine çıktığına dikkat çekilen açıklamada, bu durumun normal piyasa koşullarının dışına çıkıldığını ve fiyatların normal olmayan bir şekilde arttığını gösterdiği kaydedildi.

Ticaret Bakanlığı, fiyat artışları incelenirken üretim ve ihracat verilerinin analiz edildiğini, iç ve dış talep senaryolarının titizlikle değerlendirildiğini bildirdi. Yapılan çalışmaların, iç piyasada tüketici refahının korunması için ihracata yönelik düzenlemeler yapılması gerektiğini ortaya koyduğu ifadeleri kullanıldı.

Geçtiğimiz günlerde bazı haber kaynaklarında, Ticaret Bakanlığı’nın beyaz et ihracatını yasaklayabileceği öne sürülmüştü. Bakanlık son açıklaması ile alınan kararı detayları ile birlikte resmi olarak duyurmuş oldu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın