Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Exxon Mobil ile Türkiye’nin Enerji Geleceği Şekillenecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, Türkiye'nin enerji arz güvenliğini sağlamak ve çeşitlendirmek için Exxon Mobil ile önemli bir anlaşma için masaya oturulduğunu duyurdu. İşte detaylar;
Exxon Mobil ile Türkiye’nin Enerji Geleceği Şekillenecek
HABER GİRİŞ

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, ABD’nin enerji devi Exxon Mobil ile yaklaşık 1,1 milyar dolar değerinde 2,5 milyon ton sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) için müzakerelerde bulunulduğunu duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Bayraktar’ın Financial Times gazetesine verdiği röportajda Türkiye’nin enerji alanındaki bağımsızlığını artırmak amacıyla çeşitli adımlar attığını vurguladığı belirtildi.

Türkiye’nin doğal gaz ihtiyacının büyük çoğunluğunu ithal ettiğini söyleyen Bayraktar, tek bir tedarikçiye bağımlı olmadan yeni tedarik kaynakları oluşturmanın hedeflendiğini ifade etti.

Bayraktar, Exxon ile yapılan görüşmelerin uzun vadeli bir anlaşma için olduğunu ve bu anlaşma kapsamında Türkiye’nin yılda 2,5 milyon ton LNG sağlayacağını vurguladı. Bakan, bu anlaşmanın 10 yıl sürebileceğini aktardı.

Türkiye’nin enerji tedarik güvenliğini sağlamak için farklı kaynaklardan gaz alımı seçeneklerini değerlendirdiklerini belirten Bayraktar, “Rusya, Azerbaycan, İran veya LNG gibi seçenekler arasından en rekabetçi olanı tercih edeceğiz.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca Türkiye’nin Rusya ile Akkuyu’da inşa edilen ilk nükleer santral projesinde iş birliği yaptığını hatırlatarak, Karadeniz’de benzer bir nükleer proje için Rusya’nın yanı sıra Güney Kore’nin de ciddi ilgisi olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin Karadeniz’de doğal gaz Güneydoğu’da ise petrol çıkarıp işlediğini belirten Bayraktar, bu yıl sonunda Karadeniz’de doğal gaz ve petrol aramalarına başlanacağını açıkladı.

Bakan Bayraktar, yürütülen projelerin enerji alanındaki dengeleri değiştirebilecek bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın