Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Yatırım Araçları (22-26 Nisan)

Hafta içerisinde değişen yatırım araç piyasaları ile bu haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren yatırım araçları sayfamızda. Detaylı bilgi için hemen tıklayın...
Bu Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Yatırım Araçları (22-26 Nisan)
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu hafta yurt içi ve yurt piyasalarda kayda değer birçok veri açıklandı. Yurt içi piyasalarda en önemlilerinden biri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Nisan ayına yönelik faiz kararı oldu.

Politika faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 50 seviyesinde sabit tutuldu.

Bunun yanında TCMB tarafından Şubat ayına yönelik konut fiyat endeksi açıklandı. Ayrıca Türkiye İstatistik Kurumu hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endeksleri verisini yayımladı.

Tüketici Güven Endeksi verisi açıklandı. Nisan ayında tüketici güven endeksi yüzde 1,4 oranında artarak 80,5 seviyesine yükseldi.

Yurt dışı piyasalarda ABD’nin büyüme rakamları açıklandı. ABD ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,6 ile beklentinin altında büyüdü. Piyasada gözler 3 Mayıs’ta açıklanacak enflasyon rakamlarına çevrildi.

GCM Yatırım Banner

Gelişmeler bu yöndeyken haftanın kazandıran ve kaybettiren yatırım araçları belli oldu.

Kazandıran Yatırım Araçları

Euro ve Sterlin Kazandırdı

Euro ve Sterlin bu hafta kazandıran yatırım araçları arasında yer aldı. Euro haftayı yüzde 0,15 yükseliş ile, 34,74 TL’den, Sterlin ise yüzde 0,99’luk yükseliş ile 40,56 TL’den kapanışı yaptı.

Petrol Yükseldi

Ham petrol bu hafta kazandıran yatırım araçları arasında yer aldı. Yüzde 0,49 yükselen ham petrol, 83,66 dolardan kapanışı yaptı.

Haftaya düşüş seyrinde başlayan BIST 100 endeksi, son işlem gününde rekor tazeledi. 9 bin 956 puana kadar yükselip rekor kıran endeks,9 bin 915 puandan kapanışı yaptı. Haftalık yüzde 2,29 yükseldi.

Kaybettiren Yatırım Araçları

Dolar Haftanın Son Gününde Sürpriz Yaptı

Haftaya yeşilleri yakarak başlayan dolar, son işlem gününde düşüş eğilimine girdi. Bu hafta yüzde 0,19 düşen dolar kapanışı 32,43 TL’den yaptı.

Ons Altın Kırmızıları Yaktı

Haftanın ilk üç gününde düşüş eğilimine giren ons altın, yüzde 2,25 değer kaybetti. 2 bin 338 dolardan kapanışı yaptı. Ons altındaki düşüş gram altını da etkiledi. Haftalık bazda yüzde 2,43 değer kaybeden gram altın kapanışı 2 bin 438 TL’den kapanışı yaptı.

Ons Gümüş Kaybettirdi

Bu hafta yüzde 5,09 düşen ons gümüş 27,21 dolardan kapanışı yaptı.

BTC Düşüyor

Haftaya güçlü bir başlangıç yaptıktan sonra kırmızı mumları yakan Bitcoin, yüzde 3,03 düşerek 63 bin 097 dolardan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın