Yatırım yapmaya başla!

Yunanistan Euro’yu Dibe Çekiyor

Yunanistan Euro’yu Dibe Çekiyor

Pazartesi günü Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın sözcüsü Gabriel Sakellaridis bir konuşma yaptı. Bu konuşmada Mayıs ayı sonunda bir anlaşmaya varılabileceğini; fakat bütçe hedefleri, emeklilik ücretleri, işgücü piyasası kurallarında halen anlaşmazlıkların olduğu belirtildi.

Yunanistan’ın IMF’ye toplamda 1,6 milyar Euro ödeme yapması gerekiyor. Ancak ülkenin şu an için bu borcu ödeyecek durumu olmadığı biliniyor.

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis ise ek kemer sıkma konusunda ısrarcı olan kreditörleri suçladı. Varoufakis 25 Mayıs’ta yayımladığı bir yazısında şu sözleri söyledi, “Kreditörlerimizin kemer sıkma önlemlerinin artması yönündeki ısrarı üstü kapalı ancak sabit. Hükümetimiz 5 yıl boyunca hastalıktan kötü olduğunu kanıtlayan bir tedaviyi kabul edemez, etmeyecektir.”

Gabriel Sakellaridis ise, “Başka yerlerde olduğu gibi Yunanistan’da da hükümetin borcunu ödeme yükümlülüğü var. Likidite sorunu biliniyor. Sorumluluklarımız hakkında tutarlı olmak istiyoruz. Bu nedenle beklentimiz hızla bir anlaşma yapılması,” yorumunda bulundu.

Maliye Bakanı Varoufakis’in kreditörleri suçlaması üzerine Euro 1 ayın en düşük seviyesine indi. Dolar ise FED Başkanı Yardımcısı Stanley Fischer’ın, faiz artırımın erken yapılmasına olumlu baktıklarını söylemesinin ardından 1 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Euro, dolar karşısında % 0.3 geriledi ve 1.0944 dolardan işlem gördü. Yen karşısında ise % 0.1’lik değer kaybıyla 133.28 yene indi. Euro-Dolar paritesi 13.7 ile 4 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Mizuho Securities Co. baş döviz stratejisti Kengo Suzuki Yunanistan’ın Euro üzerinde yarattığı olumsuz etki ile ilgili olarak şu sözleri söyledi, “Yunanistan oyunun sonuna yaklaşıyor ve temerrüt gerçek bir olasılık olmayı sürdürüyor. Eğer Euro düşerse, bu dolar satın alımına yayılabilir.”

Euro Bölgesi’nde yaşanan bir diğer gelişme ise tahvil alımları yönünde oldu. Avrupa Merkez Bankası (AMB) yaz tatili esnasında likiditenin azalması öncesinde alımları hızlandıracağını bildirdi. Buna rağmen kamu sektörü tahvillerinin satın alımları yavaşladı.

AMB’nin Pazartesi günü yayımladığı verilerde Parasal Genişleme (QE) programı kapsamındaki ülke ve kurum tahvil varlıklarının 134.2 milyar Euro’ya ulaştığı bildirildi.

Gösterge tahvili, Haziran 2012’den bu yana en uzun süreli haftalık düşüşü sonlandırırken, teminatlı tahvil alımları 2 milyar Euro’luk artışla Nisan’dan bu yana en düşük artışı gösterdi. Varlık destekli menkul kıymetler ise 99 milyon Euro yükseldi ve 6.2 milyar Euro’ya çıktı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum