Paylaşım

Yükselişini Hızlandıran Dolar Kuru 4,75’in Üzerine Çıktı


 

Haftanın ikinci gününe de güçlü başlayan dolar, Trump'ın piyasalarda yarattığı etki ile yükselişini hızlandırdı ve 4,75'i aştı!

Türk lirası dolar karşısında kırılgan seyrini sürdürüyor. Analistler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın toplamda 425 baz puan olmak üzere, iki ayrı toplantıda yaptığı faiz artışının piyasalardaki etkisinin sınırlı olduğunu belirtiyor.

Merkez Bankası’nın faiz hamlesi doların 4,45’lere kadar inmesini sağlasa da, bu seviyede kalıcı olunamadı. Bunun en büyük sebebinin ise yaklaşan seçim belirsizliği olduğu ifade ediliyor. Piyasalarda şu dakikalarda ABD Başkanı Donald Trump’ın 200 milyar dolarlık vergi tehdidinin yankıları hissedilirken, dolar Türk lirası karşısında 4,75’in üzerini gördü.

Dolar kuru saat 10:00 sularında 4,7565’i görürken, endeks 95 seviyesinden döndü.

Bayram tatili sonrası ilk işlem gününde 4,70 – 4,74 bandında seyreden kur bu sabah güne 4,73’e yakın başladı. Trump’ın Çin’e yeni gümrük vergisi getirme tehdidi dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında başlayan ticaret savaşına ilişkin endişelerin artması, piyasaları deyim yerindeyse alt üst etti. Dolar endeksi 95 seviyesinden dönerken, Euro/Dolar paritesi 1,1573’te işlem görüyor.

Analistler 4,75’in aşılması halinde, 4,80 seviyesinin gündeme gelebileceğini belirtti.

Dün yurt içinde döviz kurları dalgalı bir seyir izlerken, BIST 100 Endeksi genel olarak düşüş eğilimi gösterdi. Endeks dün 93.043 puanla günü tamamlayarak, 4 Mayıs 2017’den bu yana en kötü kapanışını gerçekleştirdi. Küresel piyasalarda Trump’ın gümrük vergisinde aldığı son kararların yankıları sert bir şekilde hissediliyor. Japonya’da Nikkei 225 Endeksi %1,5 değer kaybetti, Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi‘ndeki kayıplar ise %3’ü aştı.

Bugün piyasaların odağında yurt içinde konut fiyat endeksi, yurt dışında Euro Bölgesi cari işlemler açığı verileri yer alıyor olacak.

ABD ile Çin arasındaki kriz ile ilgili gelişmeler ise küresel piyasaların en önemli gündem konusu. Bunun yanında Hazine bugün 2 ve 10 yıllık gösterge tahvil ile altı yıl vadeli değişken faizli tahvilinin yeniden ihraçlarını gerçekleştirecek. Dün yapılan iki ihalede 5,7 milyar lirası piyasadan, 6,72 milyar lira borçlanma gerçekleştiren Hazine, Haziran ayında 14,3 milyar TL’lik borç seviyesine karşılık 13 milyar TL’si piyasadan olmak üzere, toplamda 15,7 milyar TL’lik iç borçlanma öngörüyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın