Yatırım yapmaya başla!

Yüksek Volatiliteli Piyasalarda Profesyonel Yatırımcılar Sahnedeyken Gelişmelere Bakış

Piyasalarda görülen yüksek dalgalanma bir tarafı üzerken diğer tarafı mutlu ediyor, analistler ve yorumcu görüşleri ile piyasaya bakış;
Yüksek Volatiliteli Piyasalarda Profesyonel Yatırımcılar Sahnedeyken Gelişmelere Bakış

Küresel büyümeye ilişkin endişelerin yoğunlaşması nedeniyle büyük endeksler 2008 yılından bu yana en kötü yıllık düşüşüşlerini sergiledi ancak perakende yatırımcılar yoğun oynaklığa rağmen alım tarafında devam etmeye çalışıyor.

Hatta bazıları, geçmişte düşen pazarın artmasına yardımcı olan desteği göstererek, bu durumdan bile faydalanıyorlar. Hem çevrimiçi bir aracı kurum olan hem de ülkenin en büyük 401 (k) plan yöneticisi olan para yöneticilerinden Fidelity’nin açıklamasına göre, müşterilerinin 1 Ekim – 31 Aralık arasındaki dönemde sattıklarından daha fazlasını aldıkları gözlemlendi.

Bu dönemde Fidelity’nin perakende aracılık müşterilerinden her satış siparişinde, bir önceki yılki 1,21 alış / satış oranından 1,25 alış siparişi vardı. Amazon.com Inc. (AMZN) (%1.62) ve Apple Inc. (AAPL) geçtiğimiz hafta daha fazla talep gören hisseler arasında yer aldı.

Olası Tepki Alışları Toparlanmasını Gören Yatırımcı Şanslı Olabilir

Tepki Alışlarının Görülmesi Sahnesinde Yatırımcı Memnun OlabilirSatış tarafında en çok dikkat çeken perakende yatırımcılardan biri Ben Bowman olurken, Şikago’dan gelen 41 yaşındaki web sitesi içerik direktörü, Amazon’un hisse senedi fiyatının piyasa fiyatının altına ve düştüğü emirleri tetiklediği için son haftalarda üç ayrı kez satın aldığını söyledi. Bowman güncel sıkıntıların ardından gelebilecek olası toparlanmadan meydana gelecek mevcut oynaklıkta gemiden düşmeyen veya atlamayan yatırımcının şanslı olabileceğine değindi.

Piyasa yorumcularından bazıları da Bowman’ın düşüncesine paralel yatırımcıların volatil hareketler altında tedirgin kaçışlardan korunabildiği sürece, diğer tarafa çıkıldığında çok mutlu olacaklarını savundu. Bowman son zamanlarda bazı yatırımcıların iştahının çok açıldığını söyledi. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde hisse senetleri geniş bir şekilde satıldı, Dow Jones Industrial Average ve S&P 500, Aralık ayında% 9 civarında düşüş göstermişti. Bu gelişmede alıcı taraftaki yatırımcı ise fırsatı kaçırmadı.

Düşüşlerin yakın zamanda anlam kazanması ani sıçramaları gözlemlediğimiz volatilite tarafından gölgede bırakıldı. Baş döndürücü bir Noel haftasında, şimdiye kadarki en kötü Noel Arifesi selloff’u kaydedildi. Gelişmenin hemen ardından rekor en yüksek bir günlük puan artışı ve takibinde Perşembe günü 871 puanlık bir artış izlendi. Dow, Cuma günü işlem sırasında tam 19 kez yön değiştirdi ve günü %0.3 puan düşüşle kapatmıştı.

Profesyonel Yatırımcılar Sahnede

Yüksek Hareketleri Gözeten Profesyoneller Devrede OlabilirProfesyonel yatırımcılar için, artan volatilite zamanları bir nimettir olarak değerlendirilir. Bazı finansal riskten korunma yöneticileri, artan fiyat anomalilerinden kar elde eden stratejiler uygularken; banka işlem masaları, müşterilerin yeni hisse senedi bahislerini artırması ya da riskten korunma önlemleri alması nedeniyle kar elde etmeyi sağlar. Özellikle, en büyük ABD bankalarındaki hisse senedi alım satım masaları finansal krizden bu yana en büyük ciro dönemlerini gözlemliyor.

Perakende yatırımcıların hisse senetleri ve fonları satın alma veya elden çıkarma olasılıkları daha yüksek olabilir; yoğun stresli dönemlerde sık sık işlem açıp kapatabilirler.

Birçoğu sakin kalmaya çalışsa da, bunun bir zorluk olduğunu kanıtlamıştır. San Mateo, Calif’ten 28 yaşındaki profesyonel bir servis mühendisi olan Alok Subbarao, bu alandaki sabrın çok çılgın bişey olduğunu, ani bir gelişmede inanılmaz satışların ya da diğer tarafta alışların gerçekleştiğini ve panik havasının ciddi sonuçlar doğurduğunu ifade etmişti.

(Subbarao, yatırım tarihini zorlaştırdı: İlk önce yaklaşık 1.100 $ ‘dan bitcoin satın aldı ve kripto para biriminin fiyatı neredeyse 20.000 $’ a yükseldiğinde satış yapamadı. Halen Salı günü 3.770 dolar civarında işlem gören bitcoin’i elinde tutuyor.)

Pozisyon Değişiklikleri Yapıldı

Yılın Son Günlerinde Pozisyonlar DeğiştirilmiştiNewton’daki Mass.-Adviser Investments Newton’da, müşterilerin dokuzu pazar koşullarına yanıt olarak 27 Aralık’ta portföy değişiklikleri yaptı. Bunlardan üçü geri hisse riskini, üçü özkaynak riskini artırmak ve üçü de portföylerini tamamen nakde çevirmek istediler, demişti.

5.5 milyar dolarlık yatırım danışmanı Vanguard Investors Bağımsız Danışmanı bülteninin kurucusu Daniel Wiener, Aralık ayındaki hisse senetlerini satın almanın azalmasından yararlanmak için yedek değişikliği olan müşterileri teşvik etti ve “Satıştaki hisse senetlerini satın almak için fazladan bir miktar paranız varsa, neden olmasın?” dedi.

Geçtiğimiz ay gözlenen işlemlere bakıldığında perakende yatırımcıların spot hisse senedi piyasasına olan girişlerinde bir azalma ve diğer tarafta kısa vadeli tahvil ve fonlara yöneldikleri gözlemlenmişti.

Morningstar Inc.’in verilerine göre, ABD’de aşırı kısa vadeli bono fonlarına gözlenen girişler 2018 yılının ilk 11 ayında 65 milyar doların üzerine çıkarak rekor seviyeye ulaştı. Aynı zamanda, o dönemde para piyasası fonlarına perakende net girişi 2008’den bu yana en yüksek seviyede gözlemlendi.

Yatırımcı Erickson Endişeli

Christine Erickson Görüntüden Endişe Duyduğunu İfade ÜrettiChristine Erickson, Fed’in yükselen oranlarını büyük endişelerden biri olarak sayıyor. 75 yaşındaki emekli yazılım geliştirici ticaret, tarifeler ve Washington’un yanlış yönetilme duygusundan da endişe duyduğunu ifade ederken tüm bu kaygıları, pazar uzmanları tarafından Aralık ayındaki piyasalarda gözlenen düşüşün arkasındaki ana nedenler olarak gösterdi.

Bayan Erickson, Vanguard hesabında çeşitli yatırım fonlarında tutulan, hisse senetleri ile tahviller veya nakit arasında yaklaşık 50-50 bölünmüş yüksek meblağlı bir portföye sahip ve Eylül ayından bu yana ciddi kayıplar verdi. Perakende yatırımcılardan bir tanesi yorumunda kendini kaybetmediğini, piyasada gözlenen volatiliteyi zaten daha önceki yıllarda fazlasıyla tecrübe ettiğini sakin hareketlerle daha düşünceli adımlar attığını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum