Yatırım yapmaya başla!

Yüksek Teknolojili Ürün İhracatına Eximbank’tan 2 Milyar Liralık Kredi

Türk Eximbank, yüksek teknolojili ve tasarıma dayalı ürünlerin ihracatını artırmak amacıyla 2 milyar lira tutarında kredi desteği sağlıyor.
Yüksek Teknolojili Ürün İhracatına Eximbank’tan 2 Milyar Liralık Kredi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank’ın yeni destek paketini açıkladı. Göreve geldiklerinden bu yana ihracatta büyük bir dönüşüm gerçekleştirdiklerini söyleyen Pekcan, amaçlarının yüksek teknolojili ve tasarıma dayalı ihracat yapmak olduğunu dile getirdi. Bu kapsamda Türk Eximbank’ın yüksek teknolojili ürünlerin ihracatı için 2 milyar liralık kredi desteği sağlayacağını duyurdu.

Türk Eximbank’ın yeni destek paketiyle yüksek teknoloji ürün ihracatının artırılması hedefleniyor.

Türk Eximbank Kredi23 Mayıs’ta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan İleri, Verimli, Milli Endüstri (İVME) Finansman Paketi’ni hatırlatan Bakan Pekcan, bu paket içerisinde ihracat potansiyeli yüksek ve istihdama katkı sağlayan sektörlere finansman ihracat desteğinin artırılmasının amaçlandığını anlattı.

Bu amaç doğrultusunda Türk Eximbank’ın, 2019 yılı içerisinde yenilikçi ve Ar-Ge’ye dayalı, katma değeri yüksek ürünlerin üretimine destek verdiğini açıkladı. Türk malı imajını güçlendirecek markalı ürünlerin üretimine destek kapsamında, yüksek teknolojili ürün ihracatına TL cinsinden 2 milyar liralık kredi, döviz cinsinden orta ve yüksek teknolojili ürün ihracına ise 500 milyon dolarlık kredi desteği sağlanacağını sözlerine ekledi.

KOBİ şartı aranmaksızın, 3 yıl vade opsiyonu imkanıyla kredi kullandırılacak.

Kredi Paketi DetaylarıYeni destek paketinin ayrıntılarını paylaşan Pekcan, şu anda iki anapara taksitli, bir yıla kadar vadeli ve %17,6 oranında faiz oranıyla kredi kullandırıldığını söyledi. Yeni pakette ise bir yılı geri ödemesiz, 3 yıla kadar vadeli TL cinsi kredi imkanı sunulacağını, faiz oranlarının 2 yıl vadeli devlet tahvili faizinin %70’i esas alınarak belirleneceğini dile getirdi.

Bakan Pekcan, Türk menşeli makine ve ekipman yatırım malı harcamalarını özendirmek amacıyla kullandırılacak döviz cinsi kredilerin ödenmesinde, azami 3 yılı geri ödemesiz, azami 10 yıl vade opsiyonu imkanı tanınacağını açıkladı.

Döviz cinsinden orta uzun vadeli işletme sermayesi kredisi, azami 1 yılı geri ödemesiz, azami 5 yıl vadeyle kullandırılacak. Diğer kredilere göre ise 0,25 puan indirim yapılarak Euribor + %4,25 üzerinden hesaplanacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum