Yatırım yapmaya başla!

Yerli Otomobil Üretim Tesisinin Sabit Yatırım Tutarı 22 Milyar Lira Olacak

Üretim yapılacak ilin Bursa olarak belirlendiği yerli otomobilde, toplam sabit yatırım tutarının 22 milyar lira olması öngörülüyor.
Yerli Otomobil Üretim Tesisinin Sabit Yatırım Tutarı 22 Milyar Lira Olacak

Çok uzun zamandır gündemimizde olan ve merak edilen yerli otomobilde artık son noktaya gelindi. Ara ara son halinin kamuoyu ile paylaşıldığı yerli otomobilin yatırım süresinin başlangıç tarihi 30 Ekim 2019 olarak belirlendi.

Toplam yatırım süresi ise bu tarihten itibaren 13 yıl olacak. Resmi Gazete’nin 27 Aralık 2019 tarihli sayısında yayımlanan kararnameye göre, üretimin yapılacağı ilin Bursa olduğu bildirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararnameye göre yerli elektrikli otomobilin üretim tesisi Bursa’da yapılacak.

Yerli Otomobil Bursa'da ÜretilecekTürkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılacak projenin yatırım süresi 13 yıl olmakla birlikte, toplam yatırım tutarının 22 milyar Türk lirası olması tahmin ediliyor. Üretim tesisinde çalışacak kişi sayısı ise şu an için 4 bin 323 olarak belirlendi.

İstihdam edilecek kişilerin 300 tanesi ise nitelikli elemanlardan oluşacak. Yılda 175 bin adet üretilmesi planlanan yerli elektrikli otomobilin devlet desteği verilecek yatırımlarında birçok alanda vergi indirimi ve kolaylık sağlanacak.

Bunlar arasında; 10 yıllık gelir vergisi stopaj desteği, en az 360 milyon liralık nitelikli personel desteği, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti ve faiz ile kar payı desteği gibi avantajlar yer alıyor. 5 yıl süreyle uygulanacak olan nitelikli personel desteği, her bir eleman için asgari ücretin aylık brüt tutarının 20 katını geçmeyecek.

Devlet Malzeme Ofisi, 31 Aralık 2035 tarihine kadar 30 bin adet otomobil alma taahhüdü verecek.

Yerli Otomobil YatırımYatırım süresinin hemen ardından firmalar tamamlanma vizesi için bakanlığa başvuruda bulunacak. Eğer anlaşılan sürede yatırımlar tamamlanmazsa, bundan yatırımcılar mesul tutulacak. Benzer şekilde yatırımlar anlaşılan miktarın altında olursa; enerji desteği, nitelikli personel, hibe, faiz ve kar payı desteği de hesaplanan oranda azaltılacak.

31 Aralık 2023 tarihine kadar 3 milyar 500 milyon liralık nakit sermaye, yeminli mali müşavirlerin hazırladığı raporlar ile bakanlığa bildirilecek. Faiz ve kar desteğinin alınabilmesi için her ödeme dönemi öncesinde sabit yatırım tutarını gösteren yeminli mali müşavir raporunun bakanlığa ibra edilmesi şartı istenecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum