Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Jeep Wagoneer’in Dış Restoresi 80’lere Göre Yapılsa da Motor Tarafı Öyle Değil!

Jeep'in 60'lardaki en büyük SUV aracı Grand Wagoneer'lerden biri satılıyor. Restore ve modifiye edilen 4x4, artık eskisi gibi hantal olmayacak.
Jeep Wagoneer’in Dış Restoresi 80’lere Göre Yapılsa da Motor Tarafı Öyle Değil!
HABER GİRİŞ

Wagoneer, Jeep markasının 60’lı yıllarda hazırladığı ve geniş aileleri hedef alan modelidir.  Kasa tipi çok tutulmuş ve farklı ülkelere Chrsyler, American Motors, Kaiser Motors tarafından gönderimleri yapılmış. 1963 ile 1993 yıllarına kadar uzanan bir üretim zamanı olan Wagoneer’in yeniden imalatı gündemde. Hatta Jeep’in 2017 yılında Şangay Fuarı’nda tanıtımını gerçekleştirdiği Yuntu konseptinin ikonik SUV’un yeni hali olarak da lanse edilmişti.

1989 Wagooner örneği kapsamlı bir restoreden geçmiş ve 23 Kasım’da Suudi Arabistan’daki Riyad Müzayedisi‘nde açık artırma usulü ile satışı yapılacak. Aracın genel yenilemesi profesyonelce yapılmış ve orijinaline birebir benzetilmiş. Satılık Grand Wagoneer’deki anormalliği, dıştan görülemeyecek detayı olan motoru! Gelin gerisine birlikte bakalım!

Klasik Amerikan aracın kırmızı renk üzeri ahşap ve hardal tonlarıyla muhteşem gözüküyor.

Jeep Grand Wagoneer SatılıyorDediğimiz gibi aracın yenilemesi yapılırken yan sanayi gibi parçalardan uzak durulmuş. Bizi o yıllara ve eski Amerikan filmlerine doğru götüren Grand Wagoneer‘in fabrikasyon parlak kırmızı rengiyle baştan boyası yapılmış. Sanıyoruz ki mikron değerleri bile tutuyordur!

Kare farlarını da içerisine alan ve tamponla birlikte göz alıcı ışıltıyı veren kromlar, özenle temizlenmiş ve eski haline getirilmiş. Klasik jantlar çizik ve pas giderme işlemlerinden geçirilmiş. Yine bu tip araçların temsili parçası olan ahşap bölümler, hardal rengi çerçevesi ile sıfırlamada karşı önemli bir ayrıntı olmuş.

Jeep Grand Wagoneer’in kokpiti de yenilemeden nasibini almış.

Jeep Grand Wagoneer Restore KokpitiDenildiğine göre kokpiti çok bir kapsamlı yenilemeye tabi tutulmamış. Yani Light Tan deri koltuklar, direksiyon simidi ve torpido malzemelerine hem iyi bakılmış hem de başından zaten kaliteli! Halı döşemeleri, paspalar, kapı gibi kısımlara ufak bakımlar yapılmış.

GCM Yatırım Banner

Çatlaklar giderilmiş ve elektronik olarak çalışmayan kısımlar tamir edilmiş. İç mekanın renk kombini gibi detayları çok güzel ancak deri ön koltukların arka yolcu kısımlarının gri peluş tarzı malzemeden yapılması, inanılmaz bir kalite hissiyatı veriyor.

Geldik Grand Wagoneer’in 5.9L V8 motoruna ne olduğuna!

Jeep Grand Wagoneer MotoruEmektar yaşlı Jeep’in orijinalinde olan 5.9L V8 144 ps’lik devasa motoru emekli edilmiş. Benzini sorun etmeyen Jeep’e, bunun yerine daha fazlasını verebilecek bir ünite yerleştirilmiş. Teksas merkezli Black Mountain Conversions şirketine gidilerek ihtiyarın kalbine Hellcat motor konulması istenmiş.

Hellcat denildiği zaman akla gelen ilk şey süperşarj oluyor. Öyle de olmuş ve 6.4L hacimli, 707 beygirlik bir V8 ile aracın kan damarlarına fazladan güçler gönderilmiş. 60’ların ve 90’ların aile aracı artık bir hot road gibi hareket edecek düzeye getirildi. O yüzden alt takım güçlendirmeleri profesyonelce yapılmış.

Egzoz sistemi yine en güçlülerden yeni Jeep Grand Ceherokee Trackhawk’tan gelmiş. Motorun kuvveti bu yaşlı kurt içerisinde epeyce hissedilecek düzeyde olmalı. Giden 5.9L hacimce büyük ve homurtulu sesler eşliğinde gidiş sağlasa da 144 ps ile çıkacağı süratler belli.

83.700 orijinal kilometresinde olan Grand Wagoneer’in yeni motoruyla yaptığı mesafe sadece 805 km. Aracın genel restoresi harika olduğu gibi mutlaka en çok etkileyen kısmı Hellcat motoru oldu. Sizce bu satılık ihtiyarla 5 saniye civarların kalkış yapmak nasıl bir duygudur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.