Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mercedes CEO’su Katı Bir Maliyet Düşürme Programı Hazırlıyor!

Mercedes, emisyon skandalları, para cezaları ve küresel durgunlukla gelen mali bozukluğu düzeltmek için katı uygulamaları devreye alabilir.
Mercedes CEO’su Katı Bir Maliyet Düşürme Programı Hazırlıyor!
HABER GİRİŞ

Daimler CEO’su Ola Kallenius, kötü giden maliyetlerden kurtulmak için çok sıkı bir program hazırlamış. Mercedes’in geçmiş zamandan gelen ve sonuçları maddiyata dayanan bir takım sorunlarla boğuşuyor. Onlardan en belirgin olanlardan ikisi, geri çağırmalar ve emisyon hileleri. 2019 yılı ikinci çeyreğinde zarar açıklayan şirket, durumun buraya gelmesindeki nedenlerden birisine hatalı üretimi yapılan Takata hava yastıklarının da neden olduğunu söylemişti.

Almanya’nın günlük gazetelerinden Süddeutsche Zeitung, şirketin baş yöneticisi Ola Kallenius’un açıkları kapatmak için gerekli maddeleri hazırladığı yazıyor. e-Posta ile tüm çalışanlar bundan bilgilendirilmiş. Ayrıca yönetici bazı kesimlerden kesilen cezaların da düşürülmesi talebinde bulunacağını söyledi. İşte detaylar;

Daimler’in tasarruf uygulamasına geçtiği andan itibaren yönetim işlerinin %10’lık kısmını keseceğini söyledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Yasa dışı dizel motor yazılımlarıyla birçok baskın yiyen ve aşırı bir para cezasına çarptırılan Mercedes, skandal sonrasında araçlara geri bildirim yaparak müşterilerden yazılımları düzeltmek için gelin çağrısı yapılmıştı. Ve bu da marka için ayrı bir maliyetti. Bunların yanında dizel araçlarında emisyon hilesi yapıldığını anlayan müşteriler ve kurumlar Daimler’e karşı tazminat davası açtılar.

Küresel pazarın son durumundan da çok etkilenen Mercedes, satışlarının düşüş göstermesi işlerinin planlananın dışında gitmesine neden olmuş. Alman haber ajansı DPA tarafından onaylanan programa göre Kallenius 1.100 pozisyon üzerinde bir çalışma gerçekleştirecek.

Daimler, CEO’nun Ola Kallenius’un Perşembe günü Londra’daki sermaye piyasalarında ilan edeceği bildirilen kesintileri onaylamayı reddetti. Yönetici, işlerinden otomobildeki küresel gerginlik ile mücadele, pahalı geri çağırmalar ve Alman yetkililer tarafından emisyon testlerindeki manipule için kesilen devasa para cezalarının talep edilmemesi adına bir teklif hazırladığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

2019 yılının ilk yarısında KBA regülatörünün KBA’nın 60.000 GLK SUV‘u geri çağırması ve araçların dizel motorlarında yasadışı yazılımlar kullanıldığı suçlamasıyla araçların geri gelmesi ve hataların düzeltilmesinin 2.6 milyar Euro tuttuğu söylendi.

Cezaların belirli bir kısmının ödenmesi, araç güncellemeleri ve olası para cezalarının davalarının ne kadarın tahsis edildiği açıklanmadı. 10 yıllık süreç içerisinde 3 aylık bir cezanın karşılığına denk gelen Mercedes’in birkaç yılda devam eden net zarına 1.3 milyar dolar yazılmış.

Asıl işçileri ayağa kaldıracak kısım maaşların dondurulması. 300.000 kişinin maaşının askıya alınması durumu var. Şu var ki bu uygulama iyi karşılanmadı. Marka konseyi başkanı ve Daimler’in denetim kurulu üyesi Michael Brecht, “Bu talep doğru bir şekilde duyguları ve yüksek düzeyde anlama düzeyini tetikliyor. Ve maliyet azaltmanın kaçınılmaz olduğunu kabul etse de, Kallenius’un önerilerini şirketin mali durumuna uygun olmadığını tespit etti ve bu nedenle bunları “kategorik olarak” reddetti.” dedi.

Kallenius ve Brecht görüşmelerde bulundu, ancak bir anlaşmaya varamadı. Brecht, “Bu, şu anki mevsim gibidir, henüz donmamış, ancak gittikçe daha fırtınalı ve bulutlar daha da koyulaşıyor” dedi. Daimler içerisinde de düşünce ve uygulamalar yüzünden bir çatışma yaşanabilir. Ola Kallenius’un hazırladığı tasarruf programının ne zaman ve nasıl uygulamaya alacağı hakkındaki detayların sonra açıklanacağı söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.