Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tesla Kamyonetinin Rivian R1T’yi Geçmesi için Yapması Gerekenleri Sıraladık!

Tesla'dan önce tamamı elektrikli pick-up sınıfını oluşturulan Rivian, R1T ile güzel işler yapacak. Bizde Cybertruck isimli Tesla kamyonetin çıkmadan nelere dikkate alması gerektiğini yazdık!
Tesla Kamyonetinin Rivian R1T’yi Geçmesi için Yapması Gerekenleri Sıraladık!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tesla, cesur oyunlarına bir kamyonet katmak istiyordu. Uzun süredir çıkışı konuşulan ve Cybertruck ismiyle gelmesi beklenen pick-upın, sizler için işin öncülerinden sayılabilecek Rivian’ın R1T modelini geçmesi için gerekenleri araştırdık. Elon Musk’un üretimini erkene alacağız dediği aracı için son derece iyi bir mühendislikle yaklaştığından eminiz. Ancak Amerikalı rakibi Rivian, R1S ve R1T araçları için geçilmesi zor olan teknolojik donanımlar ekledi.

İlk başta Tesla’nın, Rivian’ın yaptığı “dünyanın en büyük pili” durumunu çok ciddiye alması lazım. Musk, spor aracı Roadster’ı 1.000 km menzile kavuşturacağını söylese de geçmesi gereken bir 180 kWh’lık bir batarya var. Detaylar aşağıda;

Tesla’nın uğraşması gereken ilk madde için pil diyoruz.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Tesla’nın Rivian’ın “MegaPack” pilleri kadar bir kapasiteyi aracında yakalaması gerekiyor. Devasa bataryalar için pil mühendislerinin çalışması ve markanın da maddeler konusunda ana kaynakları fazla tutması gerekiyor.

R1T için açıklanan 180 kWh‘lık enerjinin, toplamda araca 400 mil, 650 km menzil vereceği söylenmişti. Fiziksel olarak daha büyük bir araç olan R1T için Tesla’nın 700 km’yi aşan bir şekilde hazırlaması gerekiyor.

Cybertruck’ın arazide çok yetenekli olması gerekiyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Rivian’ın en başta aldığı çeşitli taşıma bagaj patentleri, kullanım açısında her insana hitap ediyor. Rivian R1T, Toyota Tacamo’dan daha iyi bir yaklaşma açısına, Gladiator Rubicon’dan daha fazla zemin yüksekliğine sahip. Ayarlanabilir havalı süspansiyonlar arazi şartlarında aracı bir sıfır öne geçiriyor. Ayrıca Rivian kamyonetinin her bir tekerleğine gelen elektrikli motorları özel ayarlı bir tork vektörlerine sahiptir.

GCM Yatırım Banner

Tesla kesinlikle böyle yapamaz demiyoruz. Cybertruck’un sadece tahmini görsellerini bildiğimiz ve Elon Musk’un hiç bir bilgi vermemesinden dolayı dikkat etmesi gerekenleri sıralıyoruz. Tesla, halen daha pilleri yüzünden yanmaya başlayan modellere sahip. Rivian bu konuda tabana yerleştirilen bataryalar için arazi şartlarında çarpmalara karşı korumalı bir alt yapı geliştirmiş.

Tesla Cybertruck’ın otopilotu sırtındaki yükü çekerken sağlam hesaplamalar yaparak, iyi bir denge kurmalı!

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Otopilot, normal bir sedanın, SUV’un yapısına göre ayarlı, hesap edebilecek şekilde ayarlanmıştır. Pick-up sınıfı off road amaçlı görülseler de ruhsatlarında onlar birer taşıyıcı ticari araçtır.

Rivian, R1T’nin 5 tonluk yükleri çekebileceğini söylüyor. O yüzden kamyonetin gelişmiş kamera, LIDAR sensor, radar ve ultrasonik sensörlere dayanan bir otonom sürüş özelliğine sahip olacağını iddia ediyor.

Sürücüler Tesla veya Rivian kamyonetlerinde direksiyondan ellerini çektiği anda, özel bir römork salınım kontrolü programıyla hareket etmesi gerekir. Tesla kamyoneti de tam otomatik pilota geçtiğinde arkaya takılı römorkun uzunluğunu tespit edebilmeli, navigasyon yörüngelerini buna göre ayarlayabilmelidir.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Rivian R1T’ye “Tank Dönüşü” Özelliği Geliyor!

Tesla Cybertruck’un 5 tonluk çekme ve 1.7 tonluk yük taşıma kapasitesine sahip olması gerekiyor. O yüzden Rivian’ın 4.6 metre uzunluğunu geçerek, 5 metrelik bir gerçeği kabullenmesi gerekiyor.

Son olarak fiyat konusuna değiniyoruz. Rivian’ın fiyatlandırmasında 105 kWh‘lık pil paketine sahip R1T, 60.000 dolara satılacak. Bakıldığında yetenekli, sağlam ve teknolojik bir araç için abartılacak bir fiyat değil. Bu konuda da Tesla’nın rekabetçi tavrını ortaya koyarak kendisinin orta paketli kamyonetini 60.000 dolar civarında fiyatlandırmalı. Peki sizin Tesla’nın Rivian R1T için dikkat etmesi gereken bir öneriniz var mı?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.