Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomotivin 3. Savaşı Araç İçi Dokunmatik Ekran Boyutları!

Yapılan bir araştırmada, araçlarımızın kabinlerine giren devasa ekranların son dönemlerde ne kadar büyüdüğüne bakılmış.
Otomotivin 3. Savaşı Araç İçi Dokunmatik Ekran Boyutları!
HABER GİRİŞ

Otomotiv sektörünün yarıştığı konulardan birisi de kokpitlerde gittikçe devasa bir hal alan dokunmatik bilgi-eğlence ekranları.Çok değil, 15 sene öncesine gidersek bilgi ekranları küçük inçli, dış sıcaklık bilgisi ve ortalama yakıt gibi değerlerinden başka bir şey göstermiyordu. Ayrıca çoğu renksizdi. Sektör, insanların yaşam alanlarına lüks anlayışları daha fazla enjekte etmesi gerektiğini anladıkça bu, ilk olarak bilgi ekranlarının boyutlarına yansıdı.

Öyle ki markaların yarıştığı elektrik ve otonom sürüş teknolojileri bazen görülmez oldu. Minimalist bir duruş biçimini benimseyen Tesla, ekran konusunda öncü olan firmadır. Orta konumlu dokunmatik ekran aracın gerçek bir yönetim beyni halindeydi. Şimdi bunu kimler takip ediyor diye baktığımızda olayın daha da ilerlediğini görüyoruz. Gelin onlar hangi marka ve modelleriymiş bakalım;

Son dönem araçlarında gördüğümüz en büyük ekran Byton tarafından gösterilmişti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Yukarıdaki görsel her şeyi açıklıyor. Çinli şirket madem ekran yarışları var, en büyüğünü koyarak bu yarışa bir son verelim demişti. Aslında bu bir nevi seviye 5 otonom sürüş özelliğine hazırlık diyebiliriz. Zira arabalar kendi kendine gideceği için kokpitte insanların eğlenebileceği ve vakit geçireceği şeyler olması gerekiyor.

Ancak şu andaki bu 48 inçlik ekran düzeni normal yol aracına entegre edilmiş durumda. Konsolda uçtan uca yerleştirilen dokunmatik ekran, bir araçta olabilecek tüm özellikleri barındırıyor. Bölümlere ayrılabilen ekran teknolojisinde navigasyonu takip ederken aynı zamanda yan kısımda farklı bir işlemi aktif edebilirsiniz. Madem konumuz ekran; Byton 48 inçlik ekranın dışında direksiyon üzerine de dokunmatik ekran koymuştu.

Son dönem modellerde Ford da ekran yapılarıyla dikkat çekti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Ford, yeni F-150‘de her kontrolün yapılabildiği 12 inçlik bir ekran kullanmıştı. Aracın kabin genişliğine göre normal diyebileceğimiz ekran büyüklüğüne karşı Ford, SYNC 4’ün 8 ile 15,5 inçlik ekranlara uyumlu olarak çıktığını söylemişti. Bu da ileride dokunmatik ekranın 3,5 inç daha büyüyeceğini gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

Amerikalı markanın ilk tamamı elektrikli aracı Mustang Mach-E‘ye 10.2 inç ekran koyulmuştu. Eskisine göre oran fazla olsa da 10.2 inçin bile küçük geldiği söylenebilir. Tesla Model S ve X’in 17 inç boyutlarına göre gerçekten küçük!

Bazı firmalar ekranlar da ekranlarını birleştiriyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Mercedes’İn MBUX teknolojisinde orta bilgi eğlence sistemi ile gösterge kümesi birleştirilerek güzel bir bütünlük sağlanmıştı. Sadece bilgi-eğlencenin 12.3 inç olduğu söylenebilir. Bir üçüncü ekran da klima kontrol kısmına verilmişti. Üçlü ekran düzenini Audi, Jaguar-Land Rover da benimsemişti.

WSJ’nin belirttiği ve IHS Markit’ten gelen verilere göre bilgi eğlence sistemi boyutlarının son beş yılda ortalama 6.4 inçten 7,3 inçe yükseldiği yazılmış. Ayrıca 7.5 inç ve üstü ekranlara sahip araç modellerinin de aynı dönemde %75 oranında arttığı yazılmış.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Daimler-BYD Ortaklığındaki Denza X’in Kabin Düzeni Birebir Mercedes!

Sonuç olarak baktığımızda; Byton’un 48 inçlik ekran tipini premium markalar benimsermi bilemiyoruz. Şu anda her şey normal gidiyor gibi gözüküyor.

Şu var ki Mercedes ve Audi gibi ekran yapısında estetik sunumlar yapan firmalar, Byton seviyesine geldiklerinde muhtemelen modelleri en üst seviye otonom sürüşle hareket ettirilecektir. Araç ekranları hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.