Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yeni Zelanda Koronavirüs Korkusuyla Seçimleri Erteledi

Yeni Zelanda, koronavirüsün yeniden ortaya çıkışının ardından genel seçimlerini erteledi. Detaylar aşağıda;
Yeni Zelanda Koronavirüs Korkusuyla Seçimleri Erteledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Pazartesi günü, ülkenin ikinci bir koronavirüs dalgasıyla savaşmaya odaklanması için seçimleri erteledi.

19 Eylül’de yapılması planlanan genel seçimler, Covid-19 nedeniyle 17 Ekim’e ertelenirken karar, geçen hafta Auckland’da tespit edilen Covid vakası üzerine geldi.

Jacinda Ardern, bu kararın önümüzdeki dokuz hafta boyunca tüm partilere seçim kampanyası yürütmeleri için süre ve Seçim Komisyonu’na bir seçimi garantilemek için yeterli zaman tanıdığını dile getirdi.

Yeni Zelanda’nın en büyük şehrini tecrit altına alan virüsün geri dönüşünün, Yeni Zelandalıları sarstığını ve bazılarını Eylül seçimlerinde oy kullanmaktan vazgeçirebileceğini belirtti.

Covid-19’un toplumda yeniden ortaya çıkmasının seçim döneminde endişe kaynağı olduğunun üzerini çizen Ardern, The New Zealand Herald’ın haberine göre Seçim Komisyonu, oylamanın güvenli bir şekilde 2. alarm seviyesi altında gerçekleşebileceğini söylerken kendisinin seçmenlerin katılımını, adaleti ve kesinliği de hesaba katması gerektiğini söyledi.

Normal şartlar altında, seçim tarihinin yalnızca Başbakan’a bağlı olduğunu ancak seçimin değiştirilmesinin önemli bir karar olduğunu ve bu nedenle diğer siyasi liderlere danıştığını ekledi. Tam bir uzlaşmanın olası olmadığını düşünse de tüm tarafların kesinlik konusunda hemfikir olduğunu dile getirdi.

Seçimi ertelemenin, seçim kampanyası için ücretsiz bir şekilde izin alan seçim çalışanları ve adaylar dahil pek çok zincirleme etkisi olsa da Yeni Zelandalıların kesinliği hak ettiğine inandığını belirtti.
Yeni Zelanda Covid
Kaynak: Worldometers

Ardern, Covid’in “dünyanın yeni normali” olduğunu savunarak seçim tarihini bir daha değiştirmeyeceğine dair güvence verdi.

“Covid bir süre bizimle olacak. Sürekli olarak bir seçimi iptal etmek, bölünme riskini azaltmaz ve bu nedenle Seçim Komisyonu, ülkenin 2. seviyede ve bazı bölümlerinin 3. seviyede olduğu bir seçim yapma olasılığını planladı. Bu noktadan sonra değişmeye kesinlikle hiç niyetim yok.” dedi. Yeni Zelanda 4. alarm seviyesine geri dönerse ne olacağı sorulduğunda, “Bu aşamada bunu tahmin etmiyorum. Olacağımız yerin orası olduğuna dair hiçbir kanıt yok” diye yanıt verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu