Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’in “Locals” İfadesi Gündem Oldu: Tuhaf ve Akıl Dışı

Bakan Şimşek’in ABD’de bir panelde kullandığı “locals” ifadesi büyük tepkilere yol açmıştı. Bakanlıktan konuyla ilgili basın açıklaması paylaşıldı.
Şimşek’in “Locals” İfadesi Gündem Oldu: Tuhaf ve Akıl Dışı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı basın açıklamasında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki temasları çerçevesinde kullandığı ifadelere açıklık getirdi.

Bakanlık, Şimşek’in bir panelde kullandığı ekonomi/finans terminolojisinde yer alan “locals” kelimesinin siyasi malzeme yapılmaya devam edilmesini hayretle izlediğini ve bu açıklamayı zaruri gördüğünü belirtti.

Konuşmanın ilgili bölümünde Şimşek’in dezenflasyonu desteklemek için programın güçlendirileceği, yapısal reformlara hız verileceği, uluslararası yatırımcıların Türk varlıklarına güçlü ilgisinin bulunduğu ve yerel yatırımcıların enflasyonun düşeceğine ikna edilmesi gerektiğini söylediği ifade edildi.

Konunun uzmanlarının termonolojide rutin olarak kullanılan bu kelimenin “yerel yatırımcıları” ifade ettiği kaydedildi. Bu çerçevede “locals” kelimesi üzerinden Bakan Şimşek’e atfedilen tuhaf ve akıl dışı söylemlerin kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Ne Olmuştu?

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Şimşek’in kullandığı “locals” yani “yerel halk” ifadesini eleştirdi.

GCM Yatırım Banner

Bahçeli, Türk milletini “yerel halk” ifadesizle değersizleştirmeye hizmet eden müfsit zihniyetin, son günlerde maruz kalınan skandalların sorumlusu olduğunu hiç kimsenin inkar edemeyeceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.