Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Teklif Açıklandı! AB Gaz Tasarrufunu Sürdürmek İstiyor

AB Komisyonu, Rus fosil yakıtlarından tamamen kurtulma hedefiyle gaz tasarrufunun 12 ay daha uzatılmasını talep ediyor. Detaylar haberde...
Teklif Açıklandı! AB Gaz Tasarrufunu Sürdürmek İstiyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB), Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle başlattığı gaz tasarrufunun 12 ay daha uzatılmasını istiyor. AB Komisyonu konuya yönelik teklifini açıkladı.

Buna göre AB Komisyonu, üye ülkelerin gaz talebini 2017-2022 ortalamasının yüzde 15 altına indirmesini içeren acil durum tedbirinin 12 ay daha uzatılmasına yönelik teklifi açıkladı.

Söz konusu uygulama 31 Mart’ta sona erecek. Üye ülkelere gaz talebini azaltma tedbirlerini sürdürülmesi teklif edildi. Teklif 4 Mart’ta AB üyesi ülkelerini enerji bakanlarının yapacağı toplantıda değerlendirilecek. Yapılan açıklamada Ağustos 2022 ile Aralık 2023 arasında toplu biçimde gaz talebini yüzde 18 azaltarak yaklaşık 101 milyar metreküp gaz tasarrufu sağlandığı bildirildi.

Bunun yanında jeopolitik gerilimlerin devam etmesi, sıkı küresel gaz piyasaları ve AB’nin Rus fosil yakıtlarından tamamen kurtulma hedefi göz önüne alındığında enerji tasarrufunun devam ettirilmesi gerektiği aktarıldı.

Kaynak: AA

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.