Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Sessizliğini Bozdu: ‘Locals’ Tartışması Bitti mi?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, ekonomi çevreleri ile yaptığı görüşmesinde yaptığı konuşma eleştiri okları çektikten sonra beklenen açıklama geldi.
Şimşek Sessizliğini Bozdu: ‘Locals’ Tartışması Bitti mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, ABD temasları esnasında yaptığı konuşma gündemde yerini almaya devam ediyor. Şimşek’in, dezenflasyon sürecini desteklemede vatandaşların enflasyonun düşeceğine inanması gerektiği mesajını verirken, İngilizce yaptığı konuşmasında ‘locals’ kelimesini kullanması ve ifadesinin yurt içinde yerli halk olarak algılanması üzerine peş peşe açıklamalar geliyor.

Dün konuya ilişkin basın açıklaması paylaşan Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından söz konusu algının tuhaf ve akıl dışı bulunması üzerine Bakan Şimşek’ten de beklenen açıklama geldi.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirine konuşan Şimşek, kullandığı ‘locals’ kelimesinin finans jargonunda sık sık kullanıldığı notunu düşerek, “Raporlarda, konuşmalarda, bunun hiçbir şekilde sosyal medyada veya şu anda muhalefetin dile getirdiği anlamda karşılığı yok” dedi.

Dünya Bankası başta olmak üzere Asya Altyapı Yatırım Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Avrupa Yatırım Bankası gibi çok sayıda uluslararası kuruluşla görüşme fırsatı bulduklarını ve toplantıların çok verimli geçtiğini söyledi.

Şimşek, “Türkiye’ye ilgi çok büyük. Sabah 7’den akşam 11-12’lere kadar toplantılara katıldığımız günler oldu. Cuma günü Washington’da 18 program yaptık. Dolayısıyla Türkiye’ye çok güçlü bir ilgi var” diye ekledi.

GCM Yatırım Banner

En Sert Eleştiri Bahçeli’den

Yerli ya da yerel halk olarak algılanan ‘locals’ kelimesinin kolonyalizme karşılık geldiği ve Türkiye’de vatandaşların sömürü ülkesinde olduğu gibi tabir edilmesi eleştirilerine MHP lideri Devlet Bahçeli de katılmıştı.

Bahçeli, söz konusu ifadenin Türk milletini değersizleştirmeye hizmet ettiği eleştirisini yapmıştı. MHP kaynakları, Bahçeli’nin söyleminin Şimşek’le ilintili olmadığını savunsa da Cumhur İttifakı ortağının sert söylemleri, Maliye Bakanı’nın koltuğunun tehlikede olduğu korku senaryolarını tekrar gündeme getirmişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.