Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uluslararası Araştırmalar TÜİK’i Yalanladı: En Mutsuz Ülke Türkiye

TÜİK, son araştırmasında nüfusun yarısından fazlasının mutlu olduğunu ilan etse de dünya standartlarında Türkiye sınıfta kaldı. En mutsuz ülke Türkiye oldu.
Uluslararası Araştırmalar TÜİK’i Yalanladı: En Mutsuz Ülke Türkiye
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçen hafta paylaştığı yaşam memnuniyeti araştırmasındaki sonuçlar tartışmalı bir başka resmi veri olmuş, TÜİK’e göre Türkiye nüfusunun yüzde 52,7’sinin mutlu olduğu sonucu ortaya çıkmıştı. Ancak uluslararası standartlarda sonuç aksi yönde oldu.

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi Eurostat verilerine göre Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında yaşam memnuniyetinin en düşük olduğu ülke olarak kayıtlara geçti.

Toplamda 33 ülkenin yer aldığı araştırmada, 10 üzerinden verilen değerlendirmelerde 5,6 puan ile Türkiye ve Bulgaristan yaşam memnuniyeti en az olan ülkeler oldu.

Yaşam memnuniyeti en yüksek ülke ise 8 puanla İsviçre olarak kayıtlara geçti. Avrupa kıtasında yer alan ülkeyi 7,9 puan ile Avusturya ve 7,7 puan ile Finlandiya, Romanya ve Polonya takip etti.

En Mutsuz Kesim Üniversite Mezunları

Araştırmada dikkat çeken bir diğer sonuçta ise Türkiye’deki mutsuz kesimi üniversite mezunları oluşturdu. Üniversite mezunları 2015 yılına kadar daha alt eğitim grubundaki kişilere kıyasla mutlu iken artık daha karamsar hale büründü.

GCM Yatırım Banner

Gelinen noktada mutluluk oranının en düşük olduğu grup olarak kayıtlara üniversite mezunları geçti. Yüksek öğretim mezunlarının mutluluk oranındaki düşüşün, gelir kaybıyla orantılı olduğu göründü.

Euronews tarafında TÜİK verileri baz alınarak yapılan analizde, yüksek eğitimlilerin daha az maaş aldığı ve üniversite mezunları ile ilköğretim mezunlarının kazancı arasındaki makasın kapandığı görülmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.