Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Popüler Sosyal Medya Platformu Türkiye’de Geçici Olarak Kapanıyor!

Meta, sosyal medya platformu Threads uygulamasını, Rekabet Kurumu'nun kararı kapsamında Türkiye'de 29 Nisan'dan itibaren geçici olarak kapatacak. Detaylar;
Popüler Sosyal Medya Platformu Türkiye’de Geçici Olarak Kapanıyor!
HABER GİRİŞ

Dünya çapında geniş kullanım alanına sahip Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi uygulamaların arkasındaki şirket olan Meta’ya ait metin tabanlı sosyal medya platformu Threads’in, Türk Rekabet Kurumu’nun ara emri nedeniyle Türkiye’de geçici olarak kapatılacağı öğrenildi.

Twitter yani yeni adıyla X’e rakip olarak çıkarılan uygulama, alınan karar kapsamında, Türkiye’de 29 Nisan tarihinden itibaren geçici olarak kapatılacak.

Threads Dışındaki Meta Uygulamaları Etkilenmeyecek

Meta internet sitesinden yapılan duyuruda, söz konusu durumdan Facebook, Instagram, Whatsapp ya da Türkiye’de hizmet veren başka bir Meta uygulamasının etkilenmeyeceğine dikkat çekildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm hukuki şartlarına uyduklarına inandıklarını ve bu karara itiraz edeceklerini belirten şirket yetkilileri, geçici tedbir kararı nedeniyle Türkiye’de Threads’i geçici olarak durdurmak dışında hiçbir seçenekleri kalmadığını belirtti.

Threads, Türkiye'deki Faaliyetlerine Geçici Ara Veriyor
Kaynak: Threads

Threads’in Türkiye pazarında yeniden aktif olduğunda, profilini dondurmayı seçen kişilerin gönderilerinin ve başkalarının gönderileriyle olan etkileşimlerinin tekrar görünür olacağı bilgisi de verildi.

GCM Yatırım Banner

Şirket, Rekabet Kurumu ile yapıcı bir şekilde iletişim kurmaya devam edileceğini ve Threads’i Türkiye’deki insanlara mümkün olan en kısa sürede tekrar sunmayı hedeflediklerini ifade etti.

İdari Para Cezası Verilmişti

Rekabet Kurumu, önceki ay yaptığı açıklamada, Meta Platforms hakkında yürüttüğü soruşturmada günlük 4,8 milyon TL idari para cezası kararı verildiğini duyurmuştu.

Buna göre, Instagram ile Threads arasındaki veri aktarım mekanizması neticesinde oluşabilecek veri birleştirme davranışının engellenmesi yönünde geçici tedbir uygulanmasına karar verildiği ifade edilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.