Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Denizer: Mısırlı Sanayiciler Türk Sanayiciler ile Ortak Olmak İstiyor

DEİK Türkiye-Mısır İş Konseyi Başkanı Mustafa Denizer, Mısır ve Türkiye ilişkisine yönelik değerlendirmede bulundu. Detaylar haberde...
Denizer: Mısırlı Sanayiciler Türk Sanayiciler ile Ortak Olmak İstiyor
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün 12 yıl aradan sonra ilk kez Mısır’a gitti. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir araya geldi. İki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantılarının Yeniden Yapılandırılmasına Yönelik Ortak Bildiri imzalandı. Ticaret hacminin artmasına yönelik mesajlar verilirken bugün Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Mısır İş Konseyi Başkanı Mustafa Denizer’den değerlendirme geldi.

DEİK Türkiye-Mısır İş Konseyi Başkanı Mustafa Denizer, Mısır’da 3 milyar dolara yakın Türk yatırımı bulunduğunu söyledi. Bunun doğrudan 70 bin civarında bir istihdam sağladığını aktardı.

Bu yatırımlardan yıllık 1,5 milyar dolar ciro elde edildiğini söyledi. Bunun önemli bir kısmının da Mısır’dan üçüncü ülkelere ihracat olduğunu aktardı. Yani Mısır’da başarılı Türk yatırımlarının mevcut olduğunu bildirdi.

Mısırlı Sanayiciler Türk Sanayiciler ile Ortaklık Yapmak İstiyor

Türkiye ile Mısır arasında ticari ilişkilerde enerjinin önemli bir potansiyele sahip olduğuna işaret etti. Mısır’ın enerjiden elde ettiği cari fazlanın bir şekilde Türk ürünlerine yönlendirilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Türkiye’nin Afrika’daki en büyük ticaret hacminin Mısır ile olduğunu söyledi. Mısırlı sanayicilerin, Türk sanayicilerle ortaklık yapmak istediğini aktardı. Türk Hava Yolları’nın bugünden sefer artırmaya başladığını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın