Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Sisi ile El Sıkıştı: Ticaret Hacminde Hedef Açıklandı

Erdoğan, yurt dışı ziyaretleri kapsamında 12 yıl aradan sonra ilk kez Mısır’a gitti. İki ülke arasında ticaret konularının yanı sıra Gazze’deki gelişmeler ele alındı.
Erdoğan Sisi ile El Sıkıştı: Ticaret Hacminde Hedef Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yurt dışı ziyaretlerine tüm hızıyla devam ediyor. Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) gerçekleştirdiği ziyaretlerin ardından Mısır’ın başkenti Kahire’ye gitti.

12 yılın ardından gerçekleştirilen ilk ziyarette Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir araya gelen Erdoğan, ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. İki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantılarının Yeniden Yapılandırılmasına Yönelik Ortak Bildiri imzalandı. Erdoğan, Sisi’yi Türkiye’ye davet etti.

Nükleer ve Yenilenebilir Enerji

Erdoğan, Mısır’ın savunma alanında önemli yatırımlar yaptığını vurguladı ve Mısır ile güç birliğine giderek ortak projeler geliştirebileceklerini belirtti.  İki ülke arasındaki ticaret hacmini 15 milyar dolar seviyesine çıkarmak için Sisi ile mutabık kaldıklarını duyurdu. Nükleer ve yenilenebilir enerji alanındaki iş birliğini geliştirmeyi değerlendirdiklerini belirtti.

12 yıl sonra Kahire’de olmaktan memnuniyet duyduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı, 3 milyar dolarlık yatırımları artırmakta kararlı olduklarını söyledi. Turizm, eğitim alanında mevcut bağları daha da kuvvetlendirmek için adım atacaklarını, 2023’te 22 bin Mısırlı öğrencinin kursa kayıt yaptırdığını açıkladı.

Gazze Açıklaması

İşgal edilmiş Filistin topraklarının gündemlerinin ilk sırasında yer aldığını sözlerine ekleyen Erdoğan, 28 binden fazla Filistinlinin şehit edildiğini belirtti. Netanyahu yönetiminin işgal, yıkım ve katliam politikasını sürdürdüğünü aktardı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin bugüne kadar 34 bin tonun üzerinde yardım malzemesini bölgeye sevk ettiğini, yardımların ulaştırılmasında Mısır makamlarının desteği olduğunu açıkladı.

Orta vadede Gazze’nin yeniden toparlanması için Mısır ile birlikte çalışmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.