Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

“Erkan, Faizi Artırmak İstediği için Görevden Alındı” İddiasına Yanıt!

Hafize Gaye Erkan'ın istifası Türkiye gündeminde çok konuşulan konulardan biri oldu. Konuya yönelik yeni bir iddia ile ilgili açıklama geldi. Detaylar haberde...
“Erkan, Faizi Artırmak İstediği için Görevden Alındı” İddiasına Yanıt!
HABER GİRİŞ

Bu yılın ikinci ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) gündeme oturacak bir gelişme yaşandı. Hafize Gaye Erkan görevinden affını talep etti. Bu olay gündemde çok konuşulan konulardan biri olurken, ortaya birçok iddia atıldı. Bunlardan biri “Hafize Gaye Erkan, faizleri yüzde 60’a çıkarmak istediği için görevden alındı.” iddiası oldu.

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden konuya yönelik açıklama geldi.

“İddialar Doğru Değil”

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yapılan paylaşımda, bazı basın yayın organlarında yer alan, “Hafize Gaye Erkan, faizleri yüzde 60’a çıkarmak istediği için görevden alındı.” iddiasının doğru olmadığı belirtildi.

Söz konusu açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yürütülen ekonomi programının, kesintisiz ve kararlılıkla sürdürülmekte olduğu aktarıldı.

Piyasalarda güvensizlik oluşturmaya yönelik kasıtlı bir şekilde dolaşıma sokulan mesnetsiz ve spekülatif haberlere itibar edilememesi gerektiği not edildi.

GCM Yatırım Banner

Erkan’ın istifası öncesinde Ekonomim yazarı Şeref Oğuz dikkat çeken bir yazı paylaşmıştı. Erkan’ın babası Erol Erkan’ın TCMB’de personele karşı tutumu konuşulurken, Oğuz, bu olayla ışığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Erkan’ı görevden alıp almayacağını tartışmıştı.

Merkez Bankası’nın itibarsızlaştırma sürecine kurban gittiğini söylemişti. Sonraki süreçte Hafize Gaye Erkan istifasını paylaşmıştı. Başkanlık koltuğuna Fatih Karahan getirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.