Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez’deki Tehlikeli Oyun İstifayla mı Bitecek?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanına ilişkin yürütülen tartışmalar piyasalar için risk oluştururken, istifa senaryosu gündeme geldi.
Merkez’deki Tehlikeli Oyun İstifayla mı Bitecek?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçen yılki genel seçimlerden sonra Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in önerisiyle ekonomi kadrosuna gelen Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan hakkında tartışmalı iddialar sürmeye devam ediyor. Erkan, ilk göreve geldiğinde hakkında ABD’de açılan toplu davalar yüksek ses getirdikten sonra bu kez yurt içi gündemde bir başka spekülatif konunun öznesi oldu.

Hafize Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan’ın Merkez Bankası’ndaki etkinliği ve personele karşı tutumu günlerdir medyada büyük başlıklarla haber olurken, piyasaların gelen eleştirilere nasıl tepki vereceği ve en önemlisi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ilk kadın başkanının istifaya sürüklenme ihtimali merak konusu.

TCMB Başkanı’nın görevden alınıp alınmayacağına dair yorumunu bugünkü köşe yazısında paylaşan Ekonomim yazarı Şeref Oğuz, dikkat çeken bir noktaya parmak bastı.

“Merkez’de tehlikeli oyun” başlıklı yazısında, “Erdoğan, Erkan’ı görevden alır mı? Almaz, alamaz” diyen Oğuz, faiz artırımlarına hız veren Merkez Bankası’nın itibarsızlaştırma sürecine kurban gittiğini söyledi.

Bu saatten sonra Merkez Bankası başkanı değişikliğinin söz konusu olmayacağını ve hangi liyakat sahibi isim gelse de faiz artırdığı için görevden alınan TCMB’nin eski başkanı Naci Ağbal’ın yarattığı travmanın hatırlanacağını şu sözlerle aktardı:

GCM Yatırım Banner

“Kasada para kalmadı ve yabancıdan kaynak dileniyoruz. Tam da bu süreçte Merkez Bankası’nın başına değil yardımcısı Cevdet Akçay’ı, Keynes’i dahi getirsen, yabancı bunu ‘Yeni bir Naci Ağbal sendromu’ diye algılayacaktır.”

Ekonomi politikalarında rasyonel değişimlerin kabul görmeyeceğinin altını çizerek, “Seçim sonrası eğer U dönüşü olmayacaksa, Gaye Erkan ile devam edilecektir ki ülke için hayırlı olanı da budur” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.