Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’a ABD’de Toplu Dava!

Hürriyet gazetesi ABD Temsilcisi Razi Canikligil, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan hakkında ABD’de açılmış olan toplu davanın belgelerini paylaştı...
Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’a ABD’de Toplu Dava!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan hakkında, ABD’de yöneticisi olduğu ve bu yıl içinde iflas eden First Republic Bank’ın müşterileri tarafından bankacılık yasalarını ihlal etmek, yanlış ve yanıltıcı beyanlar vermek suçlamalarıyla toplu dava açıldığı ortaya çıktı.

Hürriyet ABD Temsilcisi Razi Canikligil, bugün Twitter hesabı üzerinden davaya dair bazı bilgileri paylaşırken, dava dilekçesinin 24 Nisan tarihinde verildiğini belirtti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @canikligil

Paylaşılan belgeye göre 13 Temmuz 2021 tarihinde bankanın gerçekleştirdiği basın toplantısında net faiz gelirinin bir önceki yıla göre yüzde 27.5 artarak 1 milyar dolara ulaştığı ifade ediliyor. Erkan, bu açıklama sırasında bankanın güvenliği ve istikrarına işaret ediyor.

Merkez Bankası Başkanı, yedi yıldan fazla çalıştığı kurumda, bahsi geçen basın toplantısından yaklaşık olarak bir ay önce eş CEO olarak görev yapmaya başlamış ve bu görevini 2021 yılının sonuna kadar devam ettirmişti.

Davanın Eylül’de Başlaması Bekleniyor

Yine aynı belgeye göre Morgan Stanley analisti Kenneth Zerbe’nin şirketin mevduat büyümesinin durumuyla ilgili sorusuna Erkan, “Müşterilerin farklı ihtiyaçlarını karşılayacak kadar iyi olduğu ve bilanço dışı likidite çözümlerini de içerdiğini” yanıtını verirken, şirketin likidite durumuyla ilgili ise “Oldukça güçlü” yorumunu yapıyor.

GCM Yatırım Banner

Dava açılanlar arasında Erkan’ın yanı sıra bankada yöneticilik yapan başka isimler de bulunuyor. Belgeye göre davanın Eylül ayının başında başlaması bekleniyor.

First Republic Bank’ta Çok Sayıda Pozisyonda Çalıştı

First Republic Bank’ta 2014 yılında çalışmaya başlayan Hafize Gaye Erkan, çalıştığı süre içinde CEO, başkan, yönetim kurulu üyesi, yatırım direktörü, mevduat direktörü ve risk eş direktörü pozisyonlarında görev yaptı.

ABD’nin en büyük 14 bankasından biri olarak nitelendirilen First Republic Bank, bu yıl iflas etti. İflas, 2008’de batan Washington Mutual’dan sonra ülke bankacılık tarihinin en büyük ikinci iflası olarak kayıtlara geçti.

Hafize Gaye Erkan, Resmi Gazete’de dün gece yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı ile Şahap Kavcıoğlu’nun yerine TCMB Başkanlığı’na atanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.