Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Atama Yapıldı: Merkez Bankası’nın Yeni Başkanı Hafize Gaye Erkan

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Hafize Gaye Erkan'ın Merkez Bankası Başkanı olduğu açıklandı. Böylece Erkan, Cumhuriyet tarihinin ilk kadın TCMB başkanı oldu.
Atama Yapıldı: Merkez Bankası’nın Yeni Başkanı Hafize Gaye Erkan
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin ardından gözler yeni kabinedeki isimlere çevrilmişti. Yeni kabinede en çok koşulan isim ise Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek oldu. Şimşek, göreve geçmesinin hemen ardından “Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeceği kalmamıştır.” cümleleri ile dikkat çekmişti.

Ortodoks duruşuyla tanınan Şimşek’in göreve gelmesinin ardından kamuoyunda beklenen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ataması gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile TCMB Başkanı olarak Hafize Gaye Erkan atandı.

Resmi Gazete’de atamaya ilişkin, “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanlığına 14/1/1970 tarihli ve 1211 sayılı Kanunun 25 inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2,3 ve 7’nci maddeleri gereğince Hafize Gaye Erkan atanmıştır.” ifadeleri yer aldı.

Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olan Erkan, yeni görevini eski TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’ndan teslim alacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan karara göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanlığı’na ise 2021’den beri TCMB Başkanı olarak görev yapan Şahap Kavcıoğlu atandı.

GCM Yatırım Banner

Hafize Gaye Erkan Kimdir?

44 yaşında olan Hafize Gaye Erkan, İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olmasının ardından 2021 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü tamamladı. Daha sonrasında Princeton Üniversitesi’nde yöneylem araştırması ve finans mühendisliği alanında doktora derecesi aldı.

Harvard Business School’da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik üzerine iki eğitim programını da tamamlayan Erkan, 2005’te Goldman Sachs’ta kariyerine başladı.

Goldman Sachs’ta 9 yıl boyunca görev yaparak, ABD’deki büyük bankalar ile sigorta şirketlerinin yönetim kurulları ve üst düzey yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi, birleşme ve satın alma konularında danışmanlık hizmeti verdi.

Daha sonra 2014 yılında First Republic Bank’ta çalışmaya başlayan Erkan, çalıştığı yaklaşık 8 yıl boyunca eş icra kurulu başkanı (Co-CEO), başkan, yönetim kurulu üyesi, yatırım direktörü, mevduat direktörü ve risk eş direktörü olarak görevler aldı.

Bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon alanlarında uzmanlığa sahip olan Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi’nde de görev yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın