Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Ekonomide Rotayı Belirledi: Gerçekçi Politikalara Geçiş Yapılıyor

Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Mehmet Şimşek, Nureddin Nebati'den görevi teslim aldı. İlk açıklamasında gerçekçi ekonomi politikalarını uygulama sözü verdi.
Şimşek Ekonomide Rotayı Belirledi: Gerçekçi Politikalara Geçiş Yapılıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni kabinenin en çok konuşulan ismi eski Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bugün düzenlenen törenle Nureddin Nebati’den Hazine ve Maliye Bakanı görevini teslim aldı. Törenin ardından açıklamalarda bulunan Şimşek, ekonomi politikalarında realist davranma sözü verdi.

Bakan Şimşek, ilk açıklamasında yürütülecek politikaların ülkeye uzun süre sonra nefes aldıracağı mesajını şöyle paylaştı:

“Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır. Kurala dayalı bir Türkiye ekonomisi özlenen refaha ulaşmamızda önemli olacaktır. Makro finansal istikrarı önceliklendireceğiz.”

Atılacak ilk adımın enflasyonun ateşini söndürmek olduğunu belirterek, “Vakit kaybetmeden orta vadeli finansal çalışmalarımıza başlayacağız. Orta vadede enflasyonun yeniden tek haneye düşürülmesi, her alanda öngörülebilirliğin artırılması, cari açığı azaltacak yapısal reformlar hayatidir” dedi.

Nebati: Şükürler Olsun

Siyasi hayatına milletvekili olarak devam edecek olan Nebati, görev teslimi sırasında yaptığı açıklamada yola devam mesajını şöyle verdi:

GCM Yatırım Banner

“Aynı şekilde yolumuza devam edeceğiz. Bu kutlu yolculukta görev aldığımız her vazife milletimize hizmet sevdasıyla sürdürdüğümüz görevler olmuştur. Yüreği Türkiye yüzyılı sevdasıyla çarpan bir kardeşiniz olarak görev aldığım makamlarda yer almama nasip eden Rabbime hamdediyorum. Şükürler olsun.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın