Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Basın Erdoğan’ın Mehmet Şimşek Hamlesini Yorumladı

Çıkmaza giren ekonomi modelinde radikal değişliğe gitme mesajı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şimşek hamlesi yurt dışında ‘u-dönüşü’ olarak algılandı.
Yabancı Basın Erdoğan’ın Mehmet Şimşek Hamlesini Yorumladı
HABER GİRİŞ

Yeni kabinesini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomik krizle baş etmede yalnız olmadığı mesajı yabancı basında karşılık buldu. Yeni kabineyi yakından takip eden İngiliz basınının gündemine aldığı birinci isim Hazine ve Maliye Bakanı mevkiine geri gelen Mehmet Şimşek oldu.

Ortodoks politikalarıyla ünlü ismi ekonomi dümeninin başına getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘nas’ olarak gördüğü düşük faiz politikasından vazgeçtiğine yönelik beklentiler ise yurt dışında mümkün görülmedi.

Londra merkezli haber ajansı Reuters’ta “Erdoğan ortodoks Şimşek’i seçerek ekonomik u-dönüşü sinyali veriyor” başlığıyla dünya kamuoyuna servis edilen haberde Bakan Şimşek’in gerçekçi politikalarını pratiğe dökemeyeceği izlenimi paylaşıldı.

Haberde, hatalı yürütülen ekonomi politikalarında değişikliğe gidilmesiyle birlikte ekonomide görülecek iyileşmenin, Şimşek’e ne kadar bağımsızlık tanınacağı ile yakından ilişkili olduğu çıkarımı yapıldı.

Pandemi döneminde başlatılan düşük faiz politikasının Şimşek dönemiyle son bulması ihtimalinin piyasalarda ‘önümüzdeki aylarda faiz artışına zemin hazırlanması’ olarak yorumlandığı söylendi.

GCM Yatırım Banner

Haberde, “Bu, yükselen enflasyona rağmen Erdoğan’ın faiz oranlarını düşürme politikasından belirgin bir dönüşe işaret ediyor. …Ekonomideki bariz u-dönüşü analistlerin tükenen yabancı rezervler, genişleyen devlet destekli korumalı mevduat planı ve kontrolsüz enflasyon beklentileri göz önüne alındığında, gelişmekte olan büyük piyasanın kaosa doğru gittiğini söylemesinin ardından geldi” ifadesi yer aldı.

Erdoğan Güven Kaybı Yaşadığını Fark Etti Ancak…

21 yıllık iktidarının ilk kez sarsıldığına şahit olan Erdoğan’ın ikinci tur seçimlerde geri aldığı cumhurbaşkanı unvanının güven kaybı yaşadığı görüşünü paylaşan Reuters’a göre “Bu, Erdoğan’ın Türkiye’nin ekonomik zorluklarını yönetme becerisine olan güvenin sarsıldığını fark ettiğini gösteriyor.”

Halkın güvenini geri kazanmak için çabalayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük bir kırılım yaşattıktan sonra ekonomide uzun soluklu iyileşme yaratamayacağı şu sözlerle aktarıldı:

“Ancak Şimşek’in atanması bir krizi geciktirecek olsa da ekonomiye uzun vadeli düzeltmeler sağlaması pek olası değil. …Şimşek büyük ihtimalle görev süresinin başlarında güçlü bir yetki alanına sahip olacak ama Mart 2024’teki yerel seçimler yaklaştıkça hızla artan bir siyasi dirençle karşı karşıya kalacak.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın