Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İflasın Eşiğindeki First Republic Bank’ın Alıcısı Belli Oldu

JPMorgan’ın batmak üzere olan ve günlerdir hisseleri dibi gören First Republic Bank'ı satın almak için sunduğu teklif kabul edildi.
İflasın Eşiğindeki First Republic Bank’ın Alıcısı Belli Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de iflasın eşiğinde olan, ülkenin önde gelen bankalarından First Republic Bank’ı satın alacak banka belli oldu. ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), hafta sonu First Republic Bank’ı almak isteyen büyük bankaların tekliflerini değerlendirdi.

California Mali Koruma ve Yenilik Departmanı, bankayı kurtarmak için düzenleyici kurumları yetkilendirmişti.

Bugün yapılan açıklamada ise JPMorgan’ın First Republic Bank’ı satın almak için sunduğu teklifin kabul edildiği bildirildi. FDIC, mudileri korumak ve First Republic Bank’ın tüm mevduatlarını ve önemli ölçüde tüm varlıklarını üstlenmek için JPMorgan Chase Bank, National Association, Columbus, Ohio ile bir satın alma ve devralma anlaşması yapacak.

Bankanın sekiz eyaletteki 84 ofisi, bugün normal iş saatlerinde JPMorgan Chase Bank, National Association’ın şubeleri olarak yeniden açılacak. Mevduatlar FDIC tarafından sigortalanmaya devam edecek.

Bankanın Toplam Varlıkları 230 Milyar Dolar

13 Nisan 2023 itibarıyla First Republic Bank’ın toplam varlıkları yaklaşık 229,1 milyar dolar ve toplam mevduatı 103,9 milyar dolar seviyesinde.

JPMorgan, mevduatları üstlenmesinin yanında First Republic Bank’ın varlıklarının tamamına yakınını satın almayı kabul etti. FDIC, Mevduat Sigorta Fonunun maliyetinin yaklaşık 13 milyar dolar olacağını tahmin ediyor.

Bu arada bankanın hisseleri finansal tarafta yaşanan sıkıntıların yatırımcıların stresini artırmasıyla günlerdir satış yiyor. FRC kodlu hisseler son işlem gününde 3 doların altına kadar geriledi.

Kapanışı yüzde 43,87 ekside 3,51 dolardan yaptı. Banka hisseleri sene başında 130 dolara yakındı. Yıllık zirvesi 171,09 dolar olan hisseler, yüzde 97 oranında değer kaybetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu