Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hakan Kara’nın 23 Nisan Mesajı Gerçekleri Yüze Çarptı

Bugünün ana gündem maddesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olurken, TCMB eski başekonomisti Kara’dan dikkat çeken bir mesaj geldi.
Hakan Kara’nın 23 Nisan Mesajı Gerçekleri Yüze Çarptı
HABER GİRİŞ

Türkiye bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlarken, siyasiler yeni nesiller için iyimser mesajlar paylaşsa da işin içine ekonomik gerçekler dahil olduğunda tablo pembe olmadı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, 23 Nisan özelinde paylaştığı milli gelir verisinde yeni nesillerin karşı karşıya olduğu yoksulluğa dikkat çekti.

Kara, sosyal medya hesabı üzerinden Türkiye’nin kişi başı gelirde dünya sıralamasını ortaya koydu. Kişi başı gelirde Türkiye’nin dünyadaki durumunun kötü bir yer edindiği mesajını verdiği grafiğe şu notu düştü:

“Çocuklarımıza vereceğimiz en güzel hediyelerden biri onlara güzel bir gelecek bırakmaktır. Ne yazık ki yakın tarihte bu konuda başarılı olamadık. Kişi başı gelirde dünya sıralamamız 45 yıldır düşüş eğiliminde.”

Hakan Kara 23 Nisan Mesajı
Kaynak: X/ali_hakan_kara

Darbedeler, yanlış ekonomi politikaları ve istikrarsız siyasi hareketler de eklendiğinde 1980 yılından 2022’ye kadar Türkiye’de halkın fakirleştiğinin altını çizerek, “Kısır tartışmalardan çıkıp buna odaklanmanın vakti geldi de geçiyor” mesajını verdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.