Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Göçük Altındaki 9 Kişinin Yeri Tespit Edildi

Erzincan'da yaşanan altın madeni faciasının üzerinden 24 saatten fazla zaman geçti. Bakan Yerlikaya, toprak altında kalan 9 işçinin yerini bildiklerini açıkladı.
Göçük Altındaki 9 Kişinin Yeri Tespit Edildi
HABER GİRİŞ

Erzincan’ın İliç ilçesinde dün öğle saatlerinde yaşanan toprak kaymasıyla Çöpler Altın Madeni’nde meydana gelen göçüğe ilişkin açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bugün maden ocağında incelemelerde bulunduktan sonra gazetecilerin karşısına geçen İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bölgede önce kayma ve sonra ise çok hızlı şekilde akmayla kütle hareketinin yaşandığını söyledi.

Yerlikaya, “Hareket yaklaşık 200 metre yüksekliğe sahip bir yamaç boyunca oldu. Kayan kütlenin toplam hacminin şimdilik hesaplarda 10 milyon metreküp olduğu, bu kütlenin de yaklaşık 800 metre kadar hareket ettiği ve hareket hızının ortalama saniyede 10 metre olduğu öngörülüyor” diye konuştu.

İlk belirlemelere göre göçük altında kalan işçi sayısının dün de açıklandığı gibi 9 olduğunu belirterek, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Bölgede görev yapan personel sayısının, 339’u arama kurtarma personeli olmak üzere toplamda 827 olduğunu açıkladı.

İçişleri Bakanı, “Bölgede hem yeni gelişebilecek bir kaymayı izlemek hem de göçük altındaki kişileri, araçları saptayabilmek amacıyla mobil takip sistemleri ve yer radar gibi ekipmanlar kuruldu” diye ekledi.

GCM Yatırım Banner

9 İşçinin de Yeri Tespit Edildi

Göçük altında kalan 9 işçinin de konum tespitinin sağlandığını, 5’inin bir konteyner içinde, 3’ünün bir araç içinde, birinin ise farklı bölgede araç içinde olduğunu kaydetti.

Yerlikaya, “Arama kurtarma çalışmalarımız gece gündüz aralıksız devam edecek. 100 dönüme yayılan 10 milyon metreküplük topraktan bahsediyoruz. Adli ve idari soruşturma devam ediyor” diye konuştu.

Arama kurtarma çalışmalarının süreceğinin altını çizerek, geçmiş olsun dileklerini ileten Yerlikaya, “En büyük duamız buradan güzel haberleri milletimizle buluşturmak olacaktır” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.