Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İdari Para Cezalarına Zam Geldi

Yerel seçimler öncesi son toplantısını yapan TBMM, 8. Yargı Paketi’ni geçirdi. Paket ile birlikte birçok yeni düzenleme getirildi.
İdari Para Cezalarına Zam Geldi
HABER GİRİŞ

Yerel seçimlere giderken son toplantısını yapan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) gündemi yoğun oldu. Meclis’e Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 659 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi adıyla gelen ve kamuoyunda 8. Yargı Paketi olarak bilinen kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Paket içerisinde yer alan emeklilere bayram ikramiyelerinde zam verilmesi başta olmak üzere birçok alanda düzenlemelerin hayata geçirilmesi için yasal zemin oluşturuldu.

Yeni yargı kararına göre ‘örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme’ fiili müstakil suç sayılacak ve bu fiili gerçekleştiren kişi ayrı ayrı ceza alacak.

Ayrıca idari para cezaları da artırılacak. Suçla etkin mücadele ve caydırıcılığın artırılması adına bir günlük adli para cezasında alt sınır 20 liradan 100 liraya, üst sınır ise 100 liradan 500 liraya çıkacak.

İtiraz, istinaf ve temyiz başvurularının süresi de değiştirilerek, bölge adliye mahkemesi hukuk daireleri tarafından verilen nihai kararlara karşı temyiz hakkı için tebliğ tarihinden itibaren 2 haftalık süre tanınacak. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.