Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlıktan “Giyim Yardımı Kesildi” İddialarına Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanlığı giyim yardımlarının kesildiği iddiası ile ilgili açıklamada bulundu. Haberlerin gerçeği yansıtmadığını duyurdu. Açıklamanın detayları haberde...
Bakanlıktan “Giyim Yardımı Kesildi” İddialarına Açıklama
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı, koruyucu giyim yardımlarının tasarruf tedbirleri kapsamında kesildiği yönündeki iddialar hakkında açıklamada bulundu.

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Bakanlık, kamuoyunda oluşan bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak amacıyla açıklamanın yapılmasının zaruri olduğunu not etti.

Haberler Gerçeği Yansıtmıyor

Farklı kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanan koruyucu giyim yardımlarının tasarruf tedbirleri kapsamında kesildiği yönündeki haberlerin mesnetsiz olduğu bildirildi.

Haberlerin hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığı vurgulandı. Giyim/giyecek/koruyucu giyim yardımına ilişkin hususlara farklı düzenlemelerde yer verilmekte olduğu not edildi.

Bunlar arasında hizmet kollarına yönelik mali ve sosyal haklara ilişkin toplu sözleşme ile toplu iş sözleşmelerinin de yer aldığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Bu sözleşmelerin diğer mevzuat düzenlemeleri koruyucu giyim yardımının belirli şartları sağlayan personele, hizmetin gereği olarak görev esnasında giyilmesi gereken giyim malzemelerinin, ayni olarak verilmesini kapsamakta olduğu not edildi.

Yazı Yardımların Kesilmesi Amacıyla Gönderilmedi

Bakanlık açıklamasında “Bu sebeple kuruluşlar söz konusu giyim eşyasını tedarik ederek kayıtlarına almalı ve mevzuat uyarınca şartları sağlayan personele dağıtımını gerçekleştirmelidir.” uyarısında bulundu.
Kuruluşlardan temin edilen bilgi ve belgelerin tetkiki sonucunda bu konuda “hatalı uygulamaların gerçekleştirildiğinin anlaşıldığı not edildi.

Bu kapsamda kuruluşlara konu hakkında gönderilen yazının, giyim-giyecek-koruyucu giyim yardımlarının kesilmesi amacıyla olmadığı bildirildi. Aksine, söz konusu yardımın toplu sözleşmeler ve mevzuat ile çizilen çerçevede kamu personeline kullandırılmasını sağlamak amacıyla gönderildiği aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.