Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen’den G20 Değerlendirmesi: İş Birliği İçindeyiz

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, savaş dili konusundaki görüş ayrılıklarına rağmen ABD'nin G20 finansman çalışmalarına bağlı olduğunu söyledi. Detaylar;
Yellen’den G20 Değerlendirmesi: İş Birliği İçindeyiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, G20 maliye bakanlarının görüş ayrılıkları sebebiyle sonuç bildirisinin dili üzerinde henüz uzlaşma sağlanamamasına rağmen Gazze’deki insani durumla ilgili duyulan endişelere ilişkin fikir birliğinin bulunduğunu belirtti.

Şili Maliye Bakanı Mario Marcel ile ikili görüşmesi sonrasında basın mensuplarının karşısına çıkan Yellen, özellikle uluslararası vergi, salgın fonu oluşturulması gibi konularda çalışmaların iş birliği içinde sürdürüldüğünü ifade etti.

“ABD, Çalışmalara Güçlü Bir Şekilde Bağlı”

Yellen’e basın mensupları tarafından yönetilen sorulardan birisi, G20 yetkililerinin Rusya-Ukrayna Savaşı ve Gazze’deki saldırılar kapsamındaki görüş ayrılıkları nedeniyle bir bildiri dili üzerinde anlaşamamasıyla ilgiliydi.

Bakan, bu soruyu, ABD’nin G20’de yapılan çalışmalara güçlü şekilde bağlı olduğunu vurgulayarak cevap verdi.

Özellikle Ukrayna ile Rusya ve İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar sebebiyle G20 toplantılarında ciddi ayrışmaların yaşandığı gözlemlenirken, taslak metinde, dünyanın birçok bölgesindeki çatışmaların zorluk oluşturduğunun altı çizilmişti.

GCM Yatırım Banner

Taslak bildiride, “Küresel ekonomiye yönelik aşağı yönlü riskler arasında savaşlar ve artan çatışmalar, jeoekonomik parçalanma, artan korumacılık ve ticaret yollarının aksaması yer alıyor.” ifadesi kullanılmıştı.

Toplantıların ortak küresel öncelikleri ilerletme konusunda etkili olduğuna inandığını söyleyen Yellen, uluslararası vergi, salgın fonu oluşturulması ve çok taraflı kalkınma bankalarının fonlanması gibi çeşitli konularda özverili bir iş birliğiyle çalışıldığını bildirdi.

ABD dahil birçok ülkenin, Rusya’nın Ukrayna’daki politikasını ve faaliyetlerini onaylamadığını ve bunun tüm dünya için son derece olumsuz ekonomik yansımaları olduğuna dikkat çekti.

Açıklamasının devamında, Gazze’deki insani durumla ilgili çok sayıda ülkenin büyük endişeler ifade ettiğini ve bu endişeler konusunda geniş bir fikir birliğine varıldığını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.