Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

G-20 Yetkililerinden Küresel Ekonomiye İlişkin İyimser İfadeler

G-20 sonuç bildirgesi taslağında küresel ekonomide yumuşak iniş ihtimalinin arttığı ve küresel görünüme yönelik risklerin daha dengeli olduğu belirtildi. Detaylar;
G-20 Yetkililerinden Küresel Ekonomiye İlişkin İyimser İfadeler
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

G-20 sonuç bildirgesi açıklama metni taslağına göre Brezilya’da bir araya gelen G-20 Baliye Bakanları, küresel ekonomide yumuşak iniş ihtimalinin yükseldiğine ve küresel görünüme yönelik risklerin daha dengeli olduğuna dikkat çekti.

Ev sahibi ülke Brezilya’nın jeopolitik tartışmalardan kaçınmaya çalışması nedeniyle önceki yıllara göre çok daha kısa olan ve son halini alması için yoğun müzakerelere tabi olacak taslak metinde ayrıca hızlı dezenflasyon sürecinin yukarı yönlü riskler arasında olduğu ifade edildi.

Çatışmaların Yarattığı Zorluklara Dikkat Çekildi

Özellikle Ukrayna ile Rusya ve İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar sebebiyle G20 toplantılarında ciddi ayrışmaların yaşandığı gözlemlenirken, taslak metinde, dünyanın birçok bölgesindeki çatışmaların zorluk oluşturduğunun altı çizildi.

Taslak bildiride, “Küresel ekonomiye yönelik aşağı yönlü riskler arasında savaşlar ve artan çatışmalar, jeoekonomik parçalanma, artan korumacılık ve ticaret yollarının aksaması yer alıyor.” denildi.

Kovid-19 pandemisinin ağır etkileri, bir süredir yüksek seviyede seyreden enflasyon ve faiz oranları ile mücadele eden küresel ekonomiye dair daha iyimser ifadelere yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Metnin devamında, dünyanın pek çok ekonomisinde uygun para politikaları ve tedarik zinciri sıkıntılarının azalmasına paralel olarak enflasyonun yavaşladığı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.