Paylaşım
in G+

Seat Leon TGI Evo Sıvılaştırılmış Doğal Gazlı (CNG) Motoruna Kavuşuyor!


 

Seat, Leon TGI Evo ile sıvılaştırılmış doğal gazı (CNG) 1.5L TSI eşliğinde 3 depolu şekilde getiriyor....

İspanyol şirket en yeni alternatif yakıt tipini duyurdu. Ülkemizde temiz yakıta dair uzun yıllardır LPG (Likit Petrol Gazı), özellikle benzinli araç kullanıcılarının kurtarıcısı olmuştur. Gerçekleri konuşmak gerekirse insanlar, doğa temizliğinden çok ceplerini düşündüklerinden sıkıştırılmış petrol gazını tercih ediyorlar. Baş nedeni ise 2019 yılının ilk yakıt zammıyla benzinin yine 6 TL geçecek olması!

Akaryakıtta ve doğal gazda dışa bağımlı olduğumuzdan dolayı fiyatları otomatik olarak kabul etmek zorunda kalıyoruz. Tam olarak bizim için demesek de Seat, yeni elektrikli yakıt hücresine tam geçiş yapmadan, LPG’den daha basınçlı ve oktanlı CNG’yi Leon ile bünyesine katıyor. İşte detaylar…

Seat CNG’yi Leon’un 1.5L Turbo destekli motorunda kullanacak.

Leon TGI Evo olarak adlandırılan TSI motorlu versiyon, miller döngülü yeni nesil değişken türbin geometrisine sahip. Turboşarj sistemi biraz daha geliştirilmiş, aynı zamanda start/stop zamanlamalarında daha hassas davranılmış. İspanyol şirketin yeni yakıt sistemli benzinli motoru hakkında verdiği diğer özellikler arasında; krom-nikel kaplı pistonlar, aşınma direnci artırılmış ve gaz dolaşımını artıran valfler bulunuyor.

Toplamda 128 ps güç çıkışıyla gelecek Leon TGI Evo, 200 nm tork üretecek. Torkun lastiklere gönderimleri ise 6 ileri manuel veya 7 ileri çift kavramlı otomatik şanzımanla desteklenecek.

Leon TGI Evo 3 yakıt tankına sahip olacak.

Bu sefer 3 yakıt tankı var ve menzil 500 km olarak söylendi. Ekstra olarak benzinin 150 km menziliyle 650 km‘lik bir gidiş ortaya çıkıyor. Seat’a son sistem CNG’si Audi’den gelmiş olabilir. Aynı grup markaların ikisi de sıvılaştırılmış doğal gazı kullanmakta. Audi, A4 ve A5 modellerinin 2.0L motorlarında bunu kullanacağını söylemişti.

Yapılan testlerde A4 ve A5’in ortalama 3.8-4.2 litre arasında yakıt sarfiyatını gösterdiği teknik verilerde açıklanmıştı. Ayrıca G-Tron versiyonlar normalden daha az CO2 salınımı gerçekleştirmişti. Seat, Leon TGI Evo için fiyat vermedi. Sadece FR, Xcellence ve Style donanım paketlerinin olacağından söz etti.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı