Yatırım yapmaya başla!

2019 Yeni Range Rover Evoque’nin 2. Nesli Velar Tadında Geldi!

Range Rover ailesinin kompakt SUV'u Evoque, çok sağlam off road takviyesi ve teknolojik yeniliklerle geliyor...
2019 Yeni Range Rover Evoque’nin 2. Nesli Velar Tadında Geldi!

Pratik ve lüks yapıyı aynı anda sunabilen bir SUV örneği isterseniz en iyisi olarak sizleri Evoque‘ye yönlendiririz. Resmi tanıtım öncesinde sizlerle paylaştığımız görsel gerçek yapıya uyuyor. Tasarımsal anlamda ailede birkaç odak noktanın taşımasını yapan Evoque, bu sefer abilerinin büründüğü kupa yapısına kavuşturulmuş. Yakışıklı 4×4’ün son neslin farkları yalnızca parça değişimlerinde değil.

Farklı platformda üretilecek olması Evoque’nin de teknolojik, sağlamlık ve yetenek konularında öne çıkmasını sağlamış. Hacimsel olarak Land Rover ailesinin küçük temsilcisi eskisinden daha fazla alanlar sunacak. Bakalım bu yeni İngiliz SUV’da nasıl bir değişimler gerçekleştirilmiş.

Tasarım konusunda 2019 Evoque’yi böyle bekleyenler de oldu beklemeyenlerde!

Çoğu insan bu SUV’u Land Rover içerisinde herkesten ayrı, kendine ait spor duruşları olan bir SUV model olarak görüyordu. Bu sefer İngiliz marka masraftan kaçarak, Vogue’den başlayan ve en sonra Velar‘a gelen stillerin aynısı yüklenmiş.

Velar’dan gelen duruş biçimi, yeni modelin kendine ait bir şeyinin olmadığını gösteriyor.

7 yılın ardından yenileme operasyonu yapılan kompakt arazi aracının ince, çok zarif bir far tasarımını görüyoruz. Eskisiyle karşılaştırdığımızda aslında tek işlemin biraz daraltmak olduğunu fark edebilirsiniz.

Yeni nesil Evoque’nin alt parçalarında da grafiksel anlamda revizeler olmuş.

Resimleri yan yana koyduğumuzda ızgara boyutunun aynı, sadece köşe açıları değişik. Öte yandan tamponun plakalık kısmı düzleştirilip, ön difüzörün açıklık kısımlarının şekli farklılaştırılmış.

2019 yeni Range Rover Evoque’nin profil duruşu da eskisine benzer kareler taşıyor.

Yine 1. nesline göre anormal farklar yok. Anlaşılan o ki yeni jenerasyonun devam tipini, radikal değişimlerin dışında tutmuşlar. Tavan açısının biraz daha arkaya doğru meğilli gittiğini görüyoruz. Çamurlukla kapı arasındaki krom parça yine eski yerinde.

Görsellerden dolayı mı bilemiyoruz ancak jant boyutlarında bir değişim yapılmış olabilir.

Velar’a benziyor diyoruz ancak model, mevcut olan D8 mimarisini kullanıyor. Evoque ise PTA platformunda oluşturulacak. O yüzden jant gibi kısımlar büyütülmüş olsa bile araç normalden daha hafif tasarlandığı için kiloda farklar olmayacak.

Kompakt Evoque’nin arka yapısı da ön kısmın muadili şeklinde.

Stop farlar kare formdan alınıp, siyah bir zemin üzerinden bagaj kapağında birleştirilmiş. Arka tampon yine yuvarlak ve güzel duran bir difüzörle tamamlanmış.

Jaguar-Land Rover kabin konusunda tartışmasız en iyisi!

Şu anda gördüğümüz, sözde markanın en düşük modeli! Ancak büyük düşünmeleri onları her alanda en kusursuz kaliteye itiyor. O yüzden üst modellerden gelen direksiyon simidi ve geniş bilgi ekranı bazı şeyleri açıklıyor.

Kokpitte yine, parçalara verilen geleneksel açılı şekilleri görmekteyiz.

Land Rover’ın artık tüm sınıflarına gelen ikinci dokunmatik ekranda klima ve müzik işlemlerinizi yönetebileceksiniz. Evoque’nin uzayan dingil mesafesi sayesinde diz mesafesinde 20 mm bir artış gözlemlenmiş. Bagaj da fark eden bu artan ölçüler, %10’luk bir artışla 591 Litreye çıkmış.

Dış ve iç yenilenme sonrasında asıl ilgili olduğu kısım olan off road teknolojisine sağlam yatırımlar yapılmış.

Bazı elektronik özelliklerde ikinci nesil uygulamalara yer verilmiş. Yeni Evoque için 4×4, automaker’in Driveline Disconnect – Active Driveline ile donatılmış. Yani bunun bizim dilimize çevrilme şekli; kompakt SUV gidiş sırasında zemini tarayacak, algılayacak ve ona göre arazi tepkilerini siz daha hiç bir şeyin farkına varmadan ayarlamış olacak.

ClearSight GroundView, çoklu kamera sistemleri ile etrafınızda olan biteni ekranınıza yansıtacak. Ekstraları arasında geliştirilen süspansiyon ve yeteneklerle artık 600 mm su içerisinden gidebilecek.

Range Rover Evoque için hafif melez motor hazırlanmış.

İlk başta standart motor seçeneklerinden bahsedelim. Giriş 2.0L olacak. Bu hacmin dizel seçenekleri 150 ile 240 ps arasında olacak. Benzinli üniteler 200 ile 300 ps arasında olacak. Ayrıca manuel ve 4×2 seçeneği de olacak. Onun dışında diğerleri 9 ileri otomatik şanzımanla gelecek.

Günümüz elektrik motor akımlarından da yararlandırılması Range sevenlere müjdeli bir haber gibi! Sport’la gelen 48 Volt hafif hibrit, 300 ps güçlü serinin en güçlüsü olacak.

Yeni Evoque hakkında son yorumlamalarımızı yapacak olursak; tasarımı için öncesinden haberimiz olduğu için o kadar da şaşırmadık. Land Rover’dan bu araca özgün bir şekil yapacağı düşünülse de Velar’ın yolundan gitme tercih edilmiş.

Yeni platformun verdiği teknolojik gelişmeleri hem içerde hem de motor kısımlarında hissediliyor. İlk olarak ABD’ye gönderimleri yapılacak Range Rover Evoque’nin Şubat ayında Chicago Otomobil Fuarı’nda tüm detayları ile gösterilmesi bekleniyor. Özelliklerini paylaştığımız bu kompak güzel SUV hakkında sizin görüş ve düşünceleriniz nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum