Yatırım yapmaya başla!

Nissan Ariya Concept “Yeni Bir Çağın Şafağı” Olarak Gösterildi!

Nissan, üretime hazırmış gibi duran EV Ariya konseptini gösterdi.
Nissan Ariya Concept “Yeni Bir Çağın Şafağı” Olarak Gösterildi!

Dünyaya farklı türden birçok otomobil türü getirerek geçmişten günümüze ikonik bir marka haline gelen Nissan, son Ariya Konsept modelini tanıttı. Belirli bir süre Japon markanın geleceğe ayna olacak model gösteriminden söz ediliyordu. Merak uyandıran kısmı şekillerinden ziyade, insanlara gelecekte neler sunacağıydı. Tasarım duruşu olarak etkileyici yanları olan Ariya’nın %100 elektrikli motorlarıyla Nissan’ın temiz dünya tarafındaki hareketlerini gösteriyor.

Öyle ki diğer bir rakip Japon markası olan Mazda da dizel ve benzinli fosil motorlarını sürdürmeye niyetliyken, MX-30 adındaki tamamı elektrikli konseptiyle de alanda olduğunu bizlere gösterdi. Değişim gösteren araç kavramlarına göre yönlendirilen modellerin gelin bu güzel SUV örneğine bakalım!

Uzay çağı şekillerini alan Ariya, sanki farklı markalara göz dağı şeklinde hepsinden bir şeyler almış gibi.

Duruma profesyonel yaklaşan Nissan üzerindeki olumsuz havayı konseptle dağıtmış. Nissan, otomobilin bir sonraki evrim aşaması için marka felsefesini yeniden tanımlamaya başladığından, Ariya için “yeni bir çağın şafağı” olarak aracından bahsediyor. Uzak Doğulu markanın geçtiğimiz senelerde gösterdiği IMx Concept için o şekillerde üretilir mi sorsaydınız, onun sadece bir örnek araç olduğunu söylerdik.

Ariya bir tasarımcı gözünden bakmış gibi yaparsak, IMx’in bir üretim modeli olduğunu anlamamız zor olmuyor. Konseptin ultra slim LED teknolojili farları kaputun hemen altına bir şerit üzerine koymuş gibi yapılmış. Siyah zeminden beliren ışık aracın kışkırtıcı tarafını ortaya koyuyor.

Ariya elektrikli bir araç ve bakışları, otonomun içerisinde yüklü olduğunu söylüyor.

ICE bir motor taşımadığı için Ariya’nın kapalı parlak bir ızgarası var. Yada kalkanı! Estetik duruşunu destekleyen panjur yanlarından inen oldukça uzun LED gündüz aydınlatmalarını görüyoruz. Artık bu şekillerin kime ait olduğu veya kimden çıktığı belli olmadığı için Ariya’ı Çinli Byton SUV modeline benzetiyoruz. Nissan aracının özgün tarafları elbette bulunuyor.

Ariya şu anda 21 jantlarla gösterilirken, aldığı şekiller elektrik kısmındaki tasarruf etme buluşlarını göstermekte. Kalın çamurluk kemerleriyle SUV olduğu aktaran Ariya’nın C sütununda biraz daha keskin gidişler benimsenerek, geleneksel Coupe SUV’lardan farlı olmuş.

Nissan Ariya’nın profilinden arkaya geçiş sonrası Cupra’nın ilk aracı olacak Tavascan EV‘nin platform arkadaşını görür gibi olduk.

Ön cam çizgisinin en arka kısım, bagaja kadar devam ettirildiği kenarlık aracın son sütundaki hareketini belli eden en iyi kısımlardan birisi. Stopların biçimi, dar formlu camı ve tavan kısmından uzanan rüzgarlıkla Ariya etkileyici duruyor.

Range Rover Velar’ı andıran bu arka görünüm içerisinde elektrikle hareket eden bir araç olduğu için egzoz çıkışları yok edilmiş. Kalın difüzöründe bir an dört çıkışlı egzoz hayal ettik.

Ariya emisyonsuz bir araç olacağı gibi kendi kendine gidiş özelliğini de içerisinde barındıracak.

Nissan küresel tasarım başkan yardımcısı Alfonso Albaisa konseptini şöyle açıkladı: “Yeni bir araç mimarisi, araçların toplumla nasıl etkileşime girdiğini, gelişmiş sürüş özelliklerine sahip bir EV’nin nasıl yeni bir bakış açısı sunabileceğini yeniden tanımlamak için yeni fırsatlar anlamına geliyor.” dedi.

Nissan’ın tamamı elektrikli araç platformunda yapılabileceklerinin bir sembolü olan Ariya, abartılı ve ucuz açık tasarım şekillerinde orantılı bir hissiyatın ürünü olduğu kanısına vardırıyor. Model için kısa ve kompakt boyutlarında şaşılacak bir genişlikle kokpit sunduğu söylenmekte.

Modelin elektrikli motor düzeni ön aksa çift, arka aksa bir güç kaynağı yerleştirilmiş. Ariya’nın Nissan’ın ProPILOT 2.0 sürücü destek sistemine sahip olduğu söylendi. Yani otoban kullanımlarında eller serbest uygulamasını kendisine almış.

Son bir yorum yapacak olursak; Ariya’nın gördüğümüz şekilde üretimde olacağını düşünerek, kazandırılan dış şekiller, modern kabin ve gelecek vadeden asistan donanımlarıyla Japon’ların başarılı olacak bir modelini bizlere gösterdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum