Yatırım yapmaya başla!

En Küçük Japon Araçlarından Otonom Sürüş Özellikli Mitsubishi eK X Satışta!

Mitsubishi, otonomla çıkartacağım dediği ultra mini Kei aracı eK X ve Wagon'u tanıttı!
En Küçük Japon Araçlarından Otonom Sürüş Özellikli Mitsubishi eK X Satışta!

Mitsubishi eK X, bir birleşmenin sonuç ürünüdür. Nissan Dayz ile aynı platform üzerinde ortaya çıkartılan eK X, serinin özel custom aracı olarak yerini aldı. Japon mini Kei araç kategorisinin Nissan Dayz ile ilk otonom sürüş özelliğine sahip olduklarını da demeden geçmeyelim. Mitsu’nin dar sokakların yüksek tavanlı otomobili, yapısı gereği en pratik sürüşleri sunmak için dünyaya getirildi.

eK Serisi, Wagon ve X olarak iki kategoride gösterildi. Wagon seçenek daha geleneksel dururken, X’e geçişlerdeki büyük farklar bir şey demesek de anlaşılabiliyor. Başta sınıfı anlaşılamayacak kadar dinamik görüntüsü olan ek X’in sadece Japonya’da satılacak olması üzücü olsa da bir ihtimal sınırları farklı ülkelerle genişletilebilir. Hep birlikte Mitsubishi eK X’in detaylarına geçelim…

Değişime giren Wagon tipiyle başlayalım!

eK Wagon, caddede yanımızdan geçse de çok fazla fark etmeyeceğimiz yapıda. Değişimi daha binilebilir araç stillerinde ve X’e göre mütevazi olduğu bir kesin. Izgara kromla zenginleştirilmiş ve lastiklere takılan kapak jantlar ise olmamış. Üretim amacına göre Wagon kullanışlı bir otomobil.

Dış kısmında 3 renk kombiniyle gelen ek X için süper minivan yerine, kompakt bir crossover da denilebilir.

Tercihen, çoğu dünya ülkelerinin isteyebileceği Kei aracı vahşi bir ön yüzle karşımıza çıkıyor. Dynamic Shield tasarımın ön şeklinde; slim DRL LED’ler, etrafından dönülen kalın krom çerçeveler aracı yakışıklı göstermiş. Sinyal ve ana far grubu çamurluğun öne uzanan kısımlarına konumlandırılmış. Mitsubishi Eclipse Cross veya yeni Engelberg konseptlerine uyumlu hatlar içerisinde kısa kaput, büyük cam, görüş açısını iyi yönde etkileyecektir.

Baştan sona kadar yuvarlak hatlara sahip ek X’in nasıl ferah kokpit sunabildiğine bu cepheden bakabilirsiniz.

Tampondaki beyaz parça detayları profilde dikiz aynaları ve tavan bölgesine kadar getirilmiş. Sarı-siyah-beyaz karışımı Kei’nin daha da sevimli halini yansıtmış. Kapılarla birlikte ultra mini Mitsu’de 5 kollu küçük çaplı jantlar kullanılmış.

Belki çantalarla gezmek sorun olabilir ama şehir içlerindeki avantajları saymakla bitmez.

Düzgün ve istenilen çizgide görünümü belirlenen ek X, arka kısımda beyaz tampon ve rüzgarlık kısımları, siyah zeminli stoplarla bütünleştirilmiş.

Kei aracının kokpiti kişiselleştirmeye müsait.

Dar kokpitinde sadece olması gerekenler var. Üç kollu spor direksiyon, okunması kolay gösterge paneli, büyük bilgi ekranı ve vites yanına dağıtılan klima fonksiyon tuşları ek X’in kabin yapısını gösteriyor.

Motorunda Japon kurulları dışarısına çıkılmamış!

Kurallar gereğince 0.66 cc lik motor eK X’te 52 ps ve 60 nm torkla görev alacak. Turbo destekli motor, yeni bir CVT şanzımanla eşleştirilmiş. Orta dereceli sunulacak performans dışında en güzeli FWD-ön çeker veya AWD-4 çeker sistemle tercih edilebilecek. Wagon’da sunulmayan bir şeyde sadece eK X’e gelen hafif hibrit motor yapısı. Sportif hissiyatlara sahip model, daha güçlü sürüşlerle birlikte yakıt ekonomisi açısından daha iyi olacağı kesin!

Mitsubishi eK X’in güvenlik donanımları zengin!

Küçük olduğuna bakılmadan Mi-Pilot altında sürücü yardımcı sistemlerine yer verilmiş. Tek şeritli sürücü destek sistemi sayesinde uzun yolculuklarda fren ve gaz pedalını kullanmadan gidiş, eK X tarafından sağlanacak. Aktif Cruise Control, Şeritte Kalma Yardımcısı, Kavrama Kontrol, Multi Around Monitör ve Dijital Dikiz Aynası bu küçük Kei ile geliyor.

Japonya fiyatları belli olan aracın Wagon tipi 11.700 dolar, eK X için de 12.750 dolar vergiler hariç satış rakamlarına karar verilmiş. Pratik ve yeterli donanımlar verebilen eK Serisi, X’te dönüşen sağlam özelliklerle, sürücüsüne bir asistan olabilecek yol arkadaşı olarak görev yapabiliyor. Mitsubishi’nin en küçük atom parçacığı eK X hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum