Yatırım yapmaya başla!

2018 Yeni Mini Clubman All4 Scrambler: “Arazilere Daha Kaslı Bir Mini Dahil Oluyor”

Mini, Clubman modeli üzerinden farklı bir yapıya imza attı. Ana firması BMW'nin Scrambler nineT motosikletine uyarlanan süper bir 4x4 ortaya çıkartıldı. Clubman All4 Serisinin off road aracına çevrilmesine çok şaşıracaksınız. Bakalım, Clubman All4 Scrambler'a neler yapmışlar!
2018 Yeni Mini Clubman All4 Scrambler: “Arazilere Daha Kaslı Bir Mini Dahil Oluyor”

Mini’nin 2007 yılında tanıtımını yaptığı Clubman Serisi, 3 kapılı hatchback modeli ile aynı yapıyı taşıyan ilginç bir araç olarak çıkış yapmıştı. Görünüş olarak Van araçlar kadar büyük ve geniş olmasına rağmen, tasarımı intihar kapılı olarak düşünülmüştü. Bazı kesimler, bu aracın Mini firmasının kendi kafasında oluşturmak istediği, farklı bir sınıf yaratma fikri ile yapıldığı iddia edilmişti. Baktığımızda gerçekten de Mini Clubman 4 kapılı bir hatchback olarak gözüküyordu. Mini, gelen olumsuz yorumlardan biraz sıkılmış olacak ki Clubman’i 2015 yılında 2. neslini yollara çıkardı. Çıkarmış olduğu 2. nesilde bir önceki nesline göre kapı ve karoser yapısı normale döndürüldü. Çünkü, sahibi olduğu BMW işe el atarak 2. jenerasyon Clubman’leri UKL2 platformunda üretilmesine karar verdi.

BMW şimdilerde, Clubman’nin oldukça sıra dışı bir yapıda çıkarmayı planlıyor. Alman BMW’nin R nineT Scrambler motosiklet modelinden esinlenerek, onun duruş tarzında bir araç geliştirme projesi başlattı. Yani 2014 yılında yollara çıkardığı R nineT’nin 4 tekerlekli yol arkadaşı, Clubman ALL4 Scrambler oldu. BMW’nin 100.yıl yaş günü için i8 Concept hediyesinden sonra, 101. yaş hediyesi böyle bir Mini olacağa benziyor. Şimdi sizlerle atletik yapılı Mini’yi tanıyalım!

İşte Karşınızda Clubman All4 Scrambler:

Mini Clubman’in Dış Yapısı Zorlu Yollar için Hazırlanmış

Mini Clubman'in Dış Yapısı Zorlu Yollar için HazırlanmışClubman’e yapılan Scrambler aşısı ile off road yapısına kavuşması Mini’de çok güzel oturmuş. BMW’nin yardımı ile geliştirilen bu araca konsept denilse de, bence sadece adı öyle. Çünkü All4 Scrambler‘in gerçeği yansıtmayan neredeyse hiç bir noktası yok! Yani Toyota FT-4X‘e baktığımızda daha çok konsept havası alıyoruz.

Clubman All4 Scrambler Ön Görünümü

Clubman All4 Scrambler Ön GörünümüMini için kullanılan malzemelerin, off road araçlarınınki ile aynı yapıda gözüküyor. Kullanılan parçalarla beraber, All4’de farklı renk tonlamalarına da gidildiğini görüyoruz.

Ön kısma bakmadan önce, kasa yapısına yapılan farklı boya tonu dikkat çekiyor. All4 Scrambler’e monolit metalik boya uygulaması yapılmış. Bence farklı olmak için iyi bir yol izlenmiş! Clubman‘nin ön kısmına dönecek olursak; yuvarlak far yapısına yenilerinin eklendiğini görüyoruz.

Clubman All4 Scrambler Far Grubu:

Clubman All4 Scrambler Far GrubuClubman‘in zaten yuvarlak olan far grubuna, sis farlarının da eklenmesi uyumlu olmuş. Değişim olarak tamponun yapısı off roada uyacak şekilde imal edilmiş. Izgarasının tam ortasınan geçirilen alüminyum çubuk sayesinde ekstra sis farları oraya konumlandırılmış.

Aracın plakalık kısmının ilk önce tampona gömülü çeki vinci zannetsem de, sonradan koyulmadığını fark ettim. Mini, sanırım vinci onu bizim koymamızı istiyor! Mini’nin ön kısımda bulunan dörtlü far grubu ile zaten nasıl bir araç yaptıldığı açıkça anlatılmış.

Clubman All4 Scrambler Yan Görünümü

Clubman All4 Scrambler Yan GörünümüAll4 Scrambler‘i Mini’nin en agresif duruş sergilediği aracı diyebiliriz. Çamurluklara mat dodik uygulamsı oldukça havalı dururken, 5 kollu jant eşliğinde arazi lastikleriyle yükselen bir yapısı olduğunu görüyoruz.

All4 Scrambler Jant Yapısı:

All4 Scrambler Jant YapısıOldukça dişli arazi lastiklerinden sonra dikkatleri parlak aynalar ve tavan rayları çekiyor. Yapı olarak da büyük olan All4 Scrambler, off road dışında kumsalda ve ormanda kamp günleriniz için modifiye edilmiş.

All4 Scrambler Tavan Yapısı:

All4 Scrambler Tavan YapısıBu Mini’nin asıl amacının, yukarıda da dediğimiz gibi Scrambler motosiklete uyum içerisinde olmasıydı. Scrambler nineT‘ye baktığımızda, profile kadar uyumun sürdürüldüğünü görüyoruz.

Clubman All4 Scrambler Arka Görünümü

Clubman All4 Scrambler Arka GörünümüAll4 Scrambler’ın arka kısmına baktığımızda Clubman All4 yapısının fazla bozulmadığını görüyoruz. Tavan rayları ile lastiklerin yüksek ve geniş göstermesi dışında çizgiler her noktada aynı diyebiliriz. Clubman’in ikili yapısının içeriğinde çift kapı kolu, çift silecek ve çift egzoz ile daha fazla çekici duramazdı!

Mini Clubman All4’Ün İç Yapısı da Scrambler nineT ile Uyumlu Yapılmış

Mini Clubman All4'Ün İç Yapısıda Scrambler nineT ile Uyumlu YapılmışvDünyada iç yapı olarak tasarımlarını fazla değiştirmeyen ancak, sürekli farklı detay ve teknoloji katan nadir firmalara Mini’yi gösterebiliriz. Dış yapısından sonra yuvarlak hatların iç mekanda da devam ettiği ve parçaların yerleşiminin oldukça tarz olduğunu söylemek istiyorum. Eskiden hız göstergesinin olduğu kısma çözünürlüğü yüksek ekran getirilerek teknoloji adına adımlar atılmış.

All4 Scrambler İç Mekan Yapısı

All4 Scrambler İç Mekan YapısıŞimdiki Mini’de Scrambler uyumu olduğu için bir çok noktada motosiklet tasarımına dayalı şekilde renk ve parça seçimine gidilmiş. Clubman’in aslında değişik bir versiyon yaratma düşüncesiyle kokpitinde belli yerlere Scrambler imzası atıldığını görüyoruz. Ancak Aston Martin DBX ile renk uyumu olsa da Clubman daha sade kaçıyor!

İç mekana baktığınız zaman tabi ki ilk dikkati koltukları çekiyor. Scrambler nineT‘nin selesinin rengine uyacak şekilde Alcantra deriden koltuklar yeniden imal edilmiş. Ve koltukların üstüne Scrambler kabartmalı imzası atılmış. Yani otomobil ve motosiklet yan yana geldiği zaman farları tekerlek sayısı olacaktır! Aynı İtalyan Ferrari’nin Amerika’ya uyumlu F60 Serisi tarzı olmuş.

Mini’nin Clubman için Yerleştirdiği Güçlü Motor Değiştirilmemiş

Mini'nin Clubman için Yerleştirdiği Güçlü Motora DeğiştirilmemişClubman’de, Cooper S Serileri için geliştirilen güçlü ve seri hareketler sergileyen ünite kullanılıyor. Bu motor yapısı değiştirilmeden aynı şekilde All4 Scrambler‘e koyulmuş. 2.0 litre hacme sahip motor ünitesi 192 beygir güç ve 280 nm tork sağlayabiliyor. Çift turbo destekli ünite 6.9 saniyede 0-100 km hızlanmasını tamamlıyor. Tabi Scrambler modunda ve lastiklerin yapısını düşündüğümüz zaman bu süre biraz kısalacaktır.

Clubman All4 Motor Ünitesi

Clubman All4 Motor ÜnitesiAynı şekilde 225 km/h ölçülen maksimum sürati içinde geçerli bir durumdur. Clubman’in standart 1460 kilo olduğunu, Scrambler ile gelen ekstra parçalarla biraz daha ağırlaşacağını söylesek bile 192 hp‘lik motoru her türlü arazi şartları için bence yeterli!

Son bir değerlendirme yapacak olursak; Clubman modelinin All4 Scrambler adında farklı bir tarzda karşımıza çıkması fazlasıyla şaşırttı. Otomotiv üreticilerinin bazı modellerine yaptığı bu şekil uygulamalar bazen standart modellerini unutturuyor. Böylesi daha güzelmiş diyoruz. Hatırlarsanız 2018 Yeni Tiguan Active modelide bu şekilde üretilmiş araçtır. VW bu aracı seri üretim olarak düşünse de, sonuçta normal Tiguan modellerine göre farklı ve çok amaçlı olarak imal edildi.

Olaya diğer tarafından baktığımızda, All4 Scrambler ve benzer araçların tek örnek altında üretilmesi ile firmalar müzelerine nadir eserler de koyabiliyorlar. Zaten bu şekilde farklılaştırılan araçlar genelde bir kutlama örneği oluyor! Peki siz böyle bir Clubman modeline sahip olmak ister miydiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum