Yatırım yapmaya başla!

2000’li Yılların Unutulmaz Mühendislik Örneği “Edonis SP-110” Tekrar Hazırlanıyor!

20 yıl öncesinin en güçlü ve hafif arabalarından olan Edonis SP-110, aksilikleri unutarak Casil Motors'la gözlerini tekrar açıyor!
2000’li Yılların Unutulmaz Mühendislik Örneği “Edonis SP-110” Tekrar Hazırlanıyor!

Karşınızda duran arabanın zamanın gerçek bir mühendislik örneği olduğunu söyleyebiliriz. B Engineering’in Edonis tasarımlarının unutulmaz arabası SP-110‘un tekrar canlandırılması kararı alınmış. Kimimiz bu firma hakkında fikir değil ancak daha öncesinde sizler için tarihin unutulmuş en hızlı spor arabaları içerisinde bahsetmiştik. Hikayesi Nicola Materazzi’nin Bugatti gövdesini kullanarak ileri teknoloji yardımıyla asfaltın en hırçın spor otomobilini yapmaktı.

Fransız üreticinin EB-110 şasisi üzerine komumlandırılan SP-110, karbon fiber ve daha dayanıklı bir şasi üzerinde geliştirildi. Aynı platform üzerinden 21 adet SP-100 inşa etmek isteseler de sadece 1 tane yapılabilmiş. Aslında 90’lı yıllarda ışığı sönen Bugatti’nin EB-110’dan artan 17 adet monokok şasiyi değerlendirmekti. Bunları yapanda Bugatti’nin kendi gerçek mühendisleri!

Bu haberi ilk duyduğumunda şaşırmadığımı söyleyemeyeceğim.

Casil Motors’un geçen 18 yıla aldırmadan, gerçekleşmeyen projeyi tarihte bir kez daha tanıtma yoluna girmiş. Sistem aynı kurullar üzerinde kurulu olacak.

Yine öylece boşa yatan parçalar SP-110’ün ana hatlarını oluşturacak.

Zaten tozlu raflarda Edonis’ten artan süper hafif parçalar bekletilmiştir.

90’lı yıllarda Ferrari ve Lamborghini’ye açılan savaşına devam edilmek isteniyor.

EB110’un 3.5L ünitesi dönüşüm altında 3.7L ile değiştirilmişti. Ortamda çalışan çift turbolu akla zarar bir makine vardı.

Yine de aklımdaki şüphe EB-110’un şasisi üzerine yeni şekiller verilecek mi?

Şekil yönünü son dakika golü ile söylemeyebilirler ancak Edonis’in 4 küçük turboyu atarak yerine yerleştirdiği büyük iki adet turboyla fena işler yapacak.

Peki neler mi yapacak! Eskiden olduğu gibi 720 beygir gücüyle 3.4 saniyede 0-100’e kalkış yapacak ve 400 km/h maksimum hız limitlerine ulaşacak. Ve bu araba sınırlı üretim araçlar arasında tahmin edilemez fiyatlara yerini alabileceğini söyleyebilirim.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum