Yatırım yapmaya başla!

2019 Yeni Chevrolet Corvette ZR1: Başınızı Derde Sokacak Kadar Güçlü!

Chevrolet'in 65 senedir göz bebeği olan Corvette'in nihayet en hızlı versiyonu ZR1'i tanıtıldı. İşte detaylar..
2019 Yeni Chevrolet Corvette ZR1: Başınızı Derde Sokacak Kadar Güçlü!

Nihayet beklenen an geldi! Sizler için “2019 Zoro ZR1 Çıkıyor” dememizden beridir bu aracı dört gözle bekliyoruz. Aslında merakımızın %80’lik kısmı gücünün hangi seviyelerde olacağı ile ilgiliydi. Markanın 1953 yılından beridir C1 ile başlayan tutkulu üretimi şu anda “ZR1” ile resmen şenliğe dönüştü. Corvette zamanında insanların gönlünü corvertibleları ile çalmıştı.

En azından vatandaşı ve ezeli rakibi Dodge Viper gibi sonu hüsranla bitmedi. Yeni Chevy Corvette ZR1, markanın en güçlüsü olmakla birlikte, aerodinamik yatırımlarında fazlaca yapıldığı bir otomobile dönüştürülmüş. Bu sefer ZR,  yere daha yakın konumda maksimum hızlara çıkacak. ZR1 ile gelen diğer artılardan birisi de performansa yönelik seçmeli paketler ve aracınızın size özel olmasını sağlayan kişisel modlar getirilmiş. Bakalım yeni ZR1’de neler varmış?

Chevy ZR1’in vahşi görünümle ilgili pek bir sıkıntısının olmadığını görüyoruz.

2019 Chevrolet Corvette ZR1 dış yapısı

Amerikan marka bu sefer turnayı gözünden vurmuş. Yanlış anlaşılmasın Corvette Z06‘nın hakkını yemiyoruz. Kaputunun tehlike arz eden görüntüsü, karbon yapısıyla ve hava kanallarıyla harika ötesi duruyor.

Şimdiden kaputun altındakinin çok soğuk havaya ihtiyaç duyacağını anlayabiliyoruz.

Z06 üzerinden yapılan ZR1’de, bazı kalıplarının değiştirilmediği güzel olmuş.

2019 chevrolet corvette zr1 far ve tamponu

Mesela aracın kararlı oluşunu sağlayan far yapısı büyük ölçekte aynı. Siyah zeminli mercekli farlarının, kenarlardan verilen bumerang şekilli Led aydınlatmaları özellikle karanlıkta baya bir gizemli duracağını zannediyorum.

ZR1’i diğerlerinden ayıran en büyük parçada tamponu!

2019 chevrolet corvette zr1 geniş hava kanallı tamponu

Sadelikten uzak, direk olarak hava tarafı vurgulanan tamponu karbon malzemeden yapılmış. ZR1’in Lamborghini Aventedor‘u andıran tampon hava kanalları görüyoruz.

İşte söz bulamadığımız ZR1’in profiline geldik.

2019 chevrolet corvette zr1 profili

Sadece harika ötesi diyerek bitirebiliriz. Ama bitirmeyeceğiz! Burundan başlayan eğimli sivri yapısı, yan kısımda yine kapı önlerine verilen solungaçlarla tamamlanmış. Dar camları arka kısma geçerken resmen anka kuşu görüntüsü veriyor. Yıldız R20 Michelin Pilot Sport Cup 2 lastikleriyle ne kadar hız yapacağını da anlayabilirsiniz.

Çünkü Michelin,  Pilot CUP 2  firmaların hız odaklı araçlarına yaptığı bir versiyonudur.

Sizlere ZR1 ile gelen paketlerin ne olduğu ve içeriğinde neler olduğundan bahsedeceğiz.

2019 chevrolet corvette zr1 paket özellikleri

Chevy, yapacağınız ve istediğiniz sürüşlere göre paket sunuyor. Bunlardan ilki Low Wing dir. Bu paketi aldığınız takdirde, yere daha yakın konumlu, rüzgar direnci daha kuvvetli ve maksimum süratlerde avantaj sağlayacaksınız.

İkinci paket ise High Wing! Bunda da düz yolda maksimum sürat yerine pist sürüşlerde ileri performans paketleri ile donatılmış, yere bastırma kuvveti diğer modellere göre 430 kg daha fazla tipte alabiliyorsunuz.

Asıl kopma noktası arka kısımda gerçekleştirilmiş.

2019 chevrolet corvette zr1 rüzgar kanadı spoiler

Hafif ilkesine bağlı olarak bagajdan ayrılan karbon fiber rüzgarlık görüyoruz.

İşte bu parça her ne olursa olsun Z06’dan çok daha fazla olan downforce bastırma kuvveti sağlıyor.

Son vuruş ise egzozlara yapılmış.

2019 chevrolet corvette zr1 dört çıkış egzoz

Yani Chevy’nin kendine yakışır şekilde diğerlerinden farklı olması gerek.

Z06’da da olan dört çıkışlı egzoz tipi verilmesi gerektiği gibi çarpıcı durmasını sağlamış.

ZR1 ile iç mekana biraz daha farklı hava katılmış.

2019 chevrolet corvette zr1 iç mekanı

Yerleşimler aynı ancak koltuklar, duruş biçimi ve süratli viraj dönüşlerinde sizi merkezde tutacak yanal desteklere sahip. Sürüş konforunu artırmak için Bose ses sistemi mevcut.

Aslında diğer kısımların yine ZO6’dan devam edilmiş diyebiliriz.

Merak ediyorsunuz değil mi? acaba nasıl bir ünite kullanıldı diye!

2019 chevrolet corvette zr1 motoru

Supercharged destekli 6.2L V8, emin olun homurtu düzeyi çok çok fazla. 755 beygir güç, iliklerine kadar hissettirecek 969 nm tork ile birleşiyor. Chevy ZR1’in geliştirilmesinde sorumlu mühendisler bu araçta çift yakıt enjeksiyon sistemi geliştirmişler. Son yılların opsiyon listelerine alınan manuel vites ZR1’de 7 ileri olarak göreve getirilmiş. Aynı zamanda 8 ileri otomatik şanzımanla da alabiliyorsunuz.

Performansı konusunda aslında açıklanan bir şey yok. Yine de biz tahminlerimizi konuşturalım. Bana göre 765 hp ile ZR1, 3.3 saniyeyi zorlayacaktır. Maksimum hızda ise seçtiğiniz pakete göre 300 ile 338 km/h arasında to speed rakamları verecektir.

Konsept çizimlerden güzel olacağını anlasamda bu kadarını beklemiyordum. Hele ki ön kısımda başlayan vahşileştirme çalışmaları, aracın her noktasına homojen olarak dağıtılmış. Performans paketle gelen değişim rüzgarları fazla eserken, motorun gücü ve güçten açığa çıkan torku inanılmaz. Son olarak bu aracın özel bir parça olduğunu söylemek istiyorum…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum