Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Bentley’in 1920 Yarış Otomobili Blower 100 Sene Sonra Yeniden Üretiliyor!

Bentley, 100 yıl aradan sonra Blower yarış aracını yeniden üretme kararı aldı!
Bentley’in 1920 Yarış Otomobili Blower 100 Sene Sonra Yeniden Üretiliyor!

Blower, savaş öncesinde Bentley tarafından üretilen bir spor arabadır. Klasik yapının ilk araç resimlerinden olan Blower, 21. yüzyıl için yeniden üretilecek. Firmaların bu aralar “Edition” ve “Heritage” adları altında eski arabaları yeniden yapıyor. Ya da onları belli edecek izleri yeni nesil aracı üzerine aşılıyor.

Sınırlı sayıda insanın sahip olabileceği aracı firmanın Mulliner birimi üstleniyor. Sir Henry Tim Birkin tarafından geliştirilen model, 1921 yılında Brooklands’da yarış kazanmak için yapıldı. Kolay ve kısa süreli bir iş değil. Blower’in orijinal kalmış bir serisi yapılacak modellerin kılavuzu olacak. Detaylar aşağıda;

Acaba caddelerde 1920’deki ile aynı olacak Bentley ile gezmek nasıl olurdu?

Bentley Blower Yeni ÜretimYaşadığımız dönemde bir Chiron veya Aventador‘a rastladığımızda verilecek tepki ile 1900’lü yıllarda Blower için verilen tepki şiddeti aynıdır. Şimdi işler biraz tersine döndü ve Blower 100 yıl sonra da inanılmaz ilgiye maruz kalacak.

Mulliner ekibinin acaba bunu yapmak nereden akıllarına gelmiş? İngiliz şirket, birebir uyum için vida detayını dahi atlamayacak. Model için “the world’s first pre-war race car continuation series” yani Dünyanın İlk Savaş Öncesi yarış otomobili devam modeli denilmiş.

Blower’ı hevesle bekleyenler ilk önce kendilerine yapım sürecisini bekleyebilir miyiz diye sormalı.

Bentley Blower Yeni Üretim Dış Karoser1 tane orijinal olandan hiza alınarak yapılacak önceki çağ modelin tam olarak 2 yıl kadar bir imalat süreci olacak. Mühendisler #HB3403 nolu şasiyi ayrı ayrı parçalara ayıracak. Modelleme için dijital ortamda 3D olarak kataloglanıp, taratılacak.

Blower için işçilik normal yollarla yapılacak. Kalıp ve takım tezgahları ile geleneksel el aletleri kullanılarak yapılacak.

Mullinan 1920 yarış otomobilinden sadece 12 adet üretecek.

Bentley Blower Yeni Üretim KokpitMerak ettiğinizi biliyoruz ancak biz de en çok bu arabanın fiyatını merak ediyoruz. İlk Blower 4.5 litre motorla çıkartıldı. Sonraki dönüşümlerde ise farklı bir motorla geldi. Ekip, eski hacimlerden yola çıkarak 4.4 litrelik bir üniteyi ortaya çıkartacak.

Yeni motorda superşarj takviye ünitesi olacak. Ve Bentley Blower 4.200 rpm’de 240 beygir gücü oluşturacak. Araba için konuşan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Adrian Hallmark “12 Yeni Blower sadece mirasımıza saygı göstermekle kalmayacak, aynı zamanda Mulliner ustalarımızın üstün becerilerinin bir kutlaması olacak. Bu Bentley için yeni bir zorluk, ancak 1939’da bir Kornişimizin restorasyonunun inanılmaz başarısıyla, bir adım daha ileri gitmek ve daha da özel bir şey yapmak istedik. On iki şanslı müşterimiz yakında Bentley’nin tarihine özgü bir haraç sahibi olacak ” dedi.

Blower’ın 1920’deki pist günlerini unutmayan Bentley, en eski özel yapım aracını dünya ile buluşturacak. Her şey güzel olsa da bu aracın tek bilmediğimiz kısmı fiyatı.

Milyon dolar olacağı kesin. 2012 yılının Haziran ayında sağlam kalmış bir Blower 5.042.000 Sterlin’e (6.2 milyon dolar) satılmış. Bu da en pahalı İngiliz yapımı araba oluyor. 20. yüzyıl otomobilinin yeniden üretimi için siz ne düşünüyorsunuz?Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum