Yatırım yapmaya başla!

İngilizler Yeni Banknotlarda David Attenborough’un Olmasını İstiyor!

Etkileyici ses tonu, etik duruşu ve hayranlıkla izlenen belgeselleriyle adeta bir 21. yüzyıl ikonu haline gelen David Attenborough sevgisi, yeni İngiliz banknotlarına kadar ulaştı. İşte detaylar...
İngilizler Yeni Banknotlarda David Attenborough’un Olmasını İstiyor!

1926 doğumlu İngiliz yayıncı ve natüralist David Frederick Attenborough, karizmatik ses tonu, çizgisini bozmayan duruşu ve programlarıyla pek çok hayranı olan ünlü bir kişilik. 1985 yılında Sir unvanı alan ve belgeselleriyle efsanevi bir isim haline gelen David Attenborough, uzunca bir süre doğa tarihi programlarına devam etmiştir.

Ayrıca program yazıp sunması dışında BBC’de üst düzey yöneticilik pozisyonlarında da çalışmış, dünya çapında sevilen biri olmuştur. Şimdi paylaşacağımız haberin detaylarında Sir David Attenborough’a duyulan hayranlığın büyüklüğünü daha iyi anlayacaksınız.

2005 yılından bu yana faaliyetlerine devam eden Good Money Week için YouGov isimli pazar araştırması ve anket şirketi tarafından yapılan çalışmanın sonuçları epey şaşırtıcı.

Good Money Week için YouGov yapılan anket sonuçları

Çünkü YouGov’un açıkladığı verilere göre İngilizler, 20 poundluk yeni banknotlarda ünlü natüralistin yer almasını istiyor. Daha detaylı anlatmak gerekirse, ankette sunulan 15 isim arasından en çok oyu alan David Attenborough olmuş.

Topluma etik bir şekilde nasıl para harcanması gerektiğini hatırlatacak kişiyi seçmek amacıyla yapılan oylamayla ilgili diğer ayrıntılar ise şöyle.

David Attenborough ankette birinci oldu

2 binin üzerinde katılımcı ile gerçekleştirilen ankette, Prens Charles vatandaşın 20 poundluk banknotların üzerinde görmek istediği ikinci kişi. Ancak Prens’i tercih edenlerin, katılımcıların yalnızca % 7’sine denk geldiğini düşününce, Sir Attenborough’un kendisine açık ara fark attığını rahatlıkla görebiliyoruz.

İngilizlerin yeni banknotlarda yer almasını istediği üçüncü kişi ise Harry Potter serisinden milyon dolarlar kazanan J. K. Rowling oldu.

Harry Potter serisinden milyon dolarlar kazanan J. K. Rowling ise üçüncü

Yeri gelmişken, yazarın eserlerinden ne kadar para kazandığını buradan detaylıca öğrenebileceğinizi söylemek isterim. Sonuçta; Stella McCartney, Jamie Oliver, Anita Roddick ve Richard Branson gibi ünlü isimlerin yer aldığı ankette birinci Sir Attenborough’du.

Ancak daha önce ülke çapında yapılmış olan oylamada yeni banknotlarda yer alacak ismin J. M. W. Turner olmasına karar verilmişti.

Yeni banknotlarda yer alacak ismin J. M. W. Turner olmasına karar verilmişti.

Fakat yapılan anket, İngiliz ressam yerine sevilen natüralistin tercih edilmesini sağlar mı, orası henüz belli değil.

Yine de Good Money Week’in İngiltere Merkez Bankası’nın kararını yeniden gözden geçirmesi için sunduğu öneri, yeni banknotlarda Sir David Attenborough’un yer alabileceği ihtimalini güçlendiriyor. Bakalım, İngiltere Merkez Bankası, 20 sterlinlik banknotlarında ünlü ressam yerine sevilen kişiliğin resmini kullanacak mı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum