Yatırım yapmaya başla!

Yavaşlayan Küresel Ticaret, En Çok Japonya, Güney Kore ve Tayvan’ı Vuracak

Moody’s Analytics, Japonya, Güney Kore ve Tayvan gibi Asya ekonomilerinin Çin ekonomisine karşı son derece korunmasız kaldığını belirterek görüş bildirdi. İşte detaylar;
Yavaşlayan Küresel Ticaret, En Çok Japonya, Güney Kore ve Tayvan’ı Vuracak

Moody’s Analytics, ABD ile Çin arasındaki gerilim küresel ticaret hacmini daha da yavaşlatmakla tehdit ederken bundan en fazla Japonya, Güney Kore ve Tayvan gibi ihracata bağımlı ekonomilerin zarar göreceğini söyledi.

Moody’s Analytics’in baş Asya Pasifik ekonomisti Steve Cochrane, Japonya, Güney Kore ve Tayvan gibi Asya ekonomilerinin Çin ekonomisine karşı son derece korunmasız kaldığını belirterek görüş bildirdi.

Söz konusu üç ekonominin Çinli tüketicilere hizmet etmenin yanı sıra aynı zamanda Çin’deki monte eden fabrikalara ürün tedarik ettiğini ve bunların ABD gibi pazarlara satıldığını aktardı.

Küresel Ticaret, En Çok Japonya, Güney Kore ve Tayvan'ı Vuracak“Bu ülkeler Çin’le olan ticaret bağlantılarına fazlasıyla bağımlılar ve hem Çin’deki iç talebe hem talep hem de daha geniş tedarik zincirleri açısından bağlılar, dolayısıyla çok fazla korunmasızlar” diyen Steve Cochrane, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki anlaşmazlıklara atıfta bulundu. Neticede geçen yıl başlayan ticaret savaşı, iki ülke arasında bir anlaşmazlık olmanın ötesine çıkarak tüm dünya için endişe verici bir hal almıştı.

Büyük bir çoğunluk ticaret anlaşmasının yapılmasına çok az kaldığına inanırken, Trump geçen ay sürpriz biçimde Çin’e ek tarifeler getirmiş ve müzakereler askıya alınmıştı.

Yavaşlayan Küresel Ticaretten En Çok Zarar Görecek Asya EkonomileriTicaretin dışında teknoloji ve güvenlik gibi alanlara da yayılan çatışmada Washington ayrıca Huawei’i de kara listesine eklemiş, bu yalnızca Çinli firma için değil onunla iş yapan ABD’li firmaları da etkilemişti. İlaveten geçtiğimiz ay gerginliğin artmasından bu yana Japonya, Güney Kore ve Tayvan’daki hisse senetleri Asya’daki en büyük kaybedenler arasında yer aldı. Bunun nedeniyse üç ekonominin Çin’in teknoloji bileşenlerinin büyük ihracatçıları olması ve bu pazarlarda listelenen bazı şirketlerin Huawei tedarikçileri olmasıydı.

Analistler üç borsadaki herhangi bir olası iyileşmenin, ABD ile Çin geriliminin önümüzdeki haftalarda nasıl geliştiğine bağlı olacağını söyledi.

 Japonya, Güney Kore ve Tayvan' Hisseleri EtkilendiBuna göre yatırımcıların, G-20’de gerçekleşmesi beklenen Trump-Jinping toplantısını izleyecekleri çünkü Trump’ın daha önce tarife konusunda bu toplantının ardından karar vereceğini söylediği aktarıldı. Şimdilik, birçok yabancı yatırımcı Japonya, Güney Kore ve Tayvan’daki stoklardan uzak duruyor.

Üç pazardaki büyük borsalardan elde edilen veriler, yabancı yatırımcıların Mayıs ayından bu yana net satıcılar olduğunu gösterdi. Credit Suisse ekonomisti de geçen hafta verdiği demeçte, bir sonraki aşamada iki ya da üç ay içerisinde iki sonuç çıkacağını belirterek anlaşmazlıkta olumlu sonuca varıldığında söz konusu pazarların kısa sürede yükseleceğini, aksi takdirde ise üç Asya pazarının muhtemelen kaçınılması gereken alanlar olacağını öngörmüştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum