Yatırım yapmaya başla!

2020’de Toparlanmanın Devam Etmesini Bekleyen Yatırımcılar Türkiye’ye Güveniyor

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın, yatırımcıların 2020 yılında Türkiye ekonomisindeki toparlanmanın sürmesini beklediklerini ve uzun vadede ülkemize güven duyduklarını söyledi.
2020’de Toparlanmanın Devam Etmesini Bekleyen Yatırımcılar Türkiye’ye Güveniyor

Washington’da düzenlenen Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası yıllık toplantılarında bir resepsiyon verdiklerini söyleyen Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, dünya ekonomisinin yavaş da olsa büyümeye devam ettiğini dile getirdi.

Uluslararası yatırımcıların Türkiye’nin uzun dönemli performansına güvendiklerini vurgulayarak, bankacılık sektörü hakkında da bilgilendirmede bulundu.

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın, yatırımcıların 2020 yılında Türkiye ekonomisindeki toparlanmanın sürmesini beklediklerini söyledi.

TBB Yönetim Kurulu Başkanı AydınYapılan görüşmelerde sektör temsilcileri ile ekonomik performans ve uluslararası düzenlemeler gibi konuların ele alındığını belirtti. Önceki hafta başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nın neden yürütüldüğüne dair bilgi aktardıklarını söyleyen Aydın, düzenlenen resepsiyonda bölgesel, küresel ve Türkiye’deki gelişmelerin değerlendirildiğini ifade etti.

Dünya ekonomisi hakkında genel olarak hangi uygulamaların yapılabileceği konusunda fikir alışverişi yapıldığını anlattı. Türkiye’nin son bir yıldaki performansının ve göstergelerin değiştiğine dair pozitif yorumların alındığını söyledi. Yatırımcıların Türkiye ekonomisi hakkında 2020 yılı beklentilerinin pozitif olduğunu dile getiren Aydın, uzun dönemli performansına da güven duyduklarına dikkat çekti.

Uluslararası Finans Enstitüsü toplantılarında küresel büyümenin sağlıklı ve sürdürülebilir olması, teknolojik gelişmeler, iklim değişikliğinin çevreye etkisi, merkez bankalarının politikaları gibi çeşitli konuların ele alındığını açıkladı.

Gelişmekte olan ülke ekonomilerinin, gelişen piyasalara kıyasla daha hızlı büyüdüğünü söyledi.

Gelişen Ülke EkonomileriBüyümeyi zorlaştıran ana faktörler arasında ticaret savaşlarını gösteren TBB Başkanı Aydın, bunun yanında ülkelerin büyümeyi destekleyecek mali politikalarının olmamasını, yüksek borçluluk oranlarını ve genişleyici para politikalarının yeterince katkı sağlamamasını gösterdi.

Özellikle son bir yılda etkisini hissettiren ticaret savaşlarının ülkelerin ihracat yoluyla büyümesinin önündeki en büyük engel olduğuna dikkat çekti. Petrol ve emtia fiyatlarının bir süre daha düşük kalmasını öngören TBB Başkanı Aydın, düşük olmasının bu ürünleri ithal eden ülkeler açısından bir avantaj olduğuna değindi.

Enflasyonun düşük seyretmesinin para politikası alanında daha rahat hareket kabiliyeti yarattığını dile getirdi.

Enflasyon EtkileriHüseyin Aydın, gelişmiş ülkelerde faiz oranlarının bir süre daha çok düşük düzeyde kalmasını beklediğini söyledi. Amerikan Merkez Bankası’nın politika faiz oranlarını daha da düşürmesini bekleyen Aydın, Euro bölgesinin ise negatife geçtiğini hatırlattı.

Faiz oranlarının düşük olmasının gelişen ülkelerde kısa vadeli sermaye hareketliliği yaratacağını, öte yandan yatırımcıların jeopolitik riskler sebebiyle seçici davranacağına değindi.

Yapılan resepsiyonda ele alınan diğer konular arasında iklim değişikliğinin ekonomiye etkilerinin olduğunu da söyledi. Söz konusu değişikliğin ekonomiye getirdiği risklerin ayrıntısıyla ele alındığını belirten, Aydın teknolojik gelişmelerin finansal kuruluşların faaliyetlerini nasıl etkilediğinin ve yapılacak düzenlemelerin değerlendirildiğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum