Yatırım yapmaya başla!

Yatırımcıların Devam Eden ABD-Çin Gerilimleriyle Birlikte Yaşaması Gerekir

ABD ve Çin arasında devam eden gerginliklerin devam edebileceği, yatırımcıların ise bununla birlikte yaşamaya alışması gerektiği söylendi.
Yatırımcıların Devam Eden ABD-Çin Gerilimleriyle Birlikte Yaşaması Gerekir

Özel sermaye devi Warburg Pincus’un CEO’su Charles Kaye, ABD ile Çin arasındali gerilimlerin önümüzdeki on yıl boyunca devam edebileceğini, bu yüzden yatırımcıların bu kadar uzun süren belirsizlik altında çalışmayı öğrenmek zorunda kalacağını ifade etti.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi, bir yıl önce tarife savaşı olarak başlayan ancak daha sonra teknoloji gibi alanlara dağılan bir ticaret savaşına girdi. Anlaşmazlık sürdükçe, birçok yatırımcı ve analist, iki ülkenin hızlı bir çözüm bulma konusundaki beklentilerini giderek azalttı.

Singapur Zirves i’nde CNBC’den Nancy Hungerford’a konuşan Kaye, “Mevcut ticaret müzakereleri ve bir anlaşmanın yapılıp yapılmadığı hakkında çok fazla tartışma var. Sanırım sahip olduğum daha geniş görüş, hepimizin onunla yaşamayı öğrenmeyi öğrenmemiz gerektiği,” ifadelerini kullandı.

Mevcut belirsizlik ile yaşamaya ihtiyaç olduğunu söyleyen Kaye, daha olumsuz bir boyutun olmamasını ümit ediyor.

Belirsizlikler Çağında Geri Dönüşler

Belirsizlikler Çağında Geri DönüşlerKaye, yeni gerçeğe uymanın daha küçük yatırım getirilerini kabul etmek gerektiği anlamına gelmediğini söyledi. Çin’in ticaret savaşının merkezinde olmasına rağmen, önümüzdeki yıllarda da yatırımcılara iyi getiri sunabileceğini belirtti.

Bunun nedenini ise küresel büyümenin giderek Asya’daki tüketimden kaynaklanacağı ve Çin’in bu eğilimin önemli bir parçası olacağını şeklinde açıkladı.

Kaye, “Yaptığımız şeye bakarsam, hepsi gerçekten kütle zenginliğinin yükselişine odaklanmış durumda. Lojistik, sağlık hizmetleri, finansal hizmetler, gayrimenkul alanları olsun, bu tüketicinin yükselişi. Bu tür bir büyümenin dünyayla daha fazla alakalı hale geldiğini ve bununla birlikte çatışmanın kendisinin yükselmekte olduğunun aynı anda ortaya çıktığını iddia ediyorum,” dedi.

Yurt içi tüketim talebinin artması, Kaye’ye göre; Warburg Pincus’un Asya’daki son birkaç yıldaki yatırımını yönlendiren temel bir tema.

Bu, ticaret savaşının küresel tedarik zincirlerini kesintiye uğratmasından önce bile olsa da birçok yatırımcının birden fazla ülkedeki üretim hatlarına sahip şirketlere yapılan yatırımları yeniden düşünmelerini sağlamıştır.

Halka Arz Tek Seçenek Değil

Halka Arz Tek Seçenek DeğilÇin devi Alibaba’nın Ant Financial ve Endonezya’nın sürdürdüğü paylaşımlı yolculuk şirketi Go-Jek, Warburg Pincus’un yatırım yaptığı firmalar arasnda yer alıyor.

Nihai hedeflerden biri, şirketin portföy şirketlerinin halka açılması için olsa de Kaye, bir borsaya kote olmaktan başka para kazanmanın başka seçeneklerinin de olduğunu fark etti.

“ABD’deki halka açık şirketlerin sayısı, 20 yıl öncesinin yarısı kadardır,” diyen Kaye, Asya’da birçok sermaye piyasasının hala şirketlerin daha az olgunlaştığını ve bunun da şirketlerin halka arz etme kabiliyetlerini sınırlayabileceğini söyledi.

Sermayeyi büyük ölçüde yükseltme kabiliyetinin, şimdi sadece kabul piyasalarında değil, özel pazarlarda da gerçekleşebilecek bir şey olduğunu ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum