Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yaptırımlar Rusya’da Tüketici Fiyatlarına Yansımaya Başladı

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı tüm dünya tarafından kınanırken, uygulanan yaptırımların etkisi vatandaşın mecburi harcamalarında hissediliyor.
Yaptırımlar Rusya’da Tüketici Fiyatlarına Yansımaya Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ukrayna’daki savaş 19 gündür devam ederken, insani boyutta yarattığı kriz kadar ekonomiye yansımasını da yakından izliyoruz. Batılı ülkelerin Rusya’ya eşi görülmemiş yaptırımlar uygulaması üzerine, ülke para birimi ruble yüzde 50’den fazla değer kaybetti.

ABD Başkanı Joe Biden, geçen hafta yaptığı açıklamada, uyguladıkları yaptırımlar ile Rusya ekonomisine darbe indireceklerini söylemişti. Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva ise hafta sonu yaptığı açıklamada, Rusya ekonomisinde derin bir durgunluk beklediğini ifade etti.

Birçok dünya devi şirket Rusya’daki faaliyetlerini durdurdu ya da pazardan tamamen çekildi. Yaşanan iş kaybı ve rubledeki değersizleşme Rus halkını olumsuz etkilemeye başladı bile. Peki, yaptırımlar Rusya’da tüketici fiyatlarını ve ekonomiyi nasıl etkiledi?

Tüketici Fiyatları Saldırı Sürecinde Yüzde 2,2 Arttı

Tüketici Fiyatları Saldırı Sürecinde Yüzde 2,2 Arttı
Kaynak: Trading Economics

Rusya’da tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Kasım ve Aralık aylarında yıllık bazda yüzde 8,4 seviyesinde gelmişti. Ocak’ta yüzde 8,73 açıklanan enflasyon, Şubat’ta yüzde 9,17’ye yükseldi. Savaşın 24 Şubat’ta başladığı bilgisi göz önüne alındığında, henüz yaptırımların asıl yansıması görülmese de araştırmalar kayda değer ölçüde fiyat artışı olduğunu gösteriyor.

Buna göre Rusya’da gıda fiyatları savaşın başından ciddi bir artış gösterdi. NTV’nin yaptığı röportajda konuşan bir vatandaş, “Henüz boş raf görmedim. Yiyecek yok olmayacak ama daha pahalı hale gelecek. Ne kadar pahalı olacağını hayal bile edemiyorum ve düşünmekten bile korkuyorum” şeklinde konuştu.

20 Şubat’ta 5.500 ruble ödediği gıda alışverişine, şu anda 8.000 ruble ödediğini söyledi. Sütün fiyatının ise son iki haftada iki katına çıktığını açıkladı. Bazı marketlerin fiyatlardaki artışın yüzde 5 ile sınırlı tutmayı taahhüt ettiğini, bazılarının ise satışlara limit getirdiğini söyledi.

Telefon ve bilgisayar gibi teknoloji ürünlerinde de fiyatlar artarken, Türkiye’de yapılan ortalama bir tatilin fiyatı yüzde 30 oranında yükseldi. Rusya, Türkiye’nin yaz turizminde en büyük paya sahip. Söz konusu artışlar, Rusların gelmesini kısıtlayacağı gibi bizim de en önemli kaynaklarımızdan biri olan turizm gelirini olumsuz etkileyecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu