Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Yandex Sürücüsüz Otonom Araçlarını En Zorlu Kar Yollarında Test Etti!Yandex Sürücüsüz Otonom Araçlarını En Zorlu Kar Yollarında Test Etti!

Çağımızda otomobiller üzerinde geliştirilen en büyük icad olan otonom sürüş yani sürücüsüz araçlar sıfır sıkıntı ile gidebilecekleri şekilde geliştiriliyor. En son Renault ZOE’nin kendi kendine geçebildiği engellerden sonra sistemin ne kadar ileri düzeye geldiğini görmüştük. Rus Yandex‘de bu konu üzerinde fazlasıyla kafa patlatan firmalar arasında. Yandex’in aslında burada vurgulamak istediği aracının kendi gidebildiği değil, hangi şartlarda gidebildiğidir.

Bu zaman kadar gördüğümüz otonom üzerine çalışan firma araçları günlük güneşlik ortamlarda sürüş sağladılar. Asıl zorlu olan bence Yandex’in gerçekleştirdiği bu test diyebiliriz. Gündemde saniyede trilyon işlem yapan 5. seviye otonoma geçen NVidia kadar gözükmese de Yandex’in sır dolu yatırım yaptığını anlayabiliyoruz. Gördüğümüz üzere bu firmada Toyota aracı kullanmış.

Baya bir firma bu ileri seviye teknolojik testlerini bu marka üzerinde geliştiriyor. Yandex’de hibrit motorda en çok üretilen ve satılan Prius‘u tercih etmiş. Dikkatimi ilk çeken 15. saniyedeki cisim algılama sisteminin çalışma düzeyi ve buz üzerinde de olsa verdiği tepki! Sollama ve güvenli şerit kontrollerini kusurusuz yapıyor da diyebiliriz. Şu anda Yandex otonom testlerinde yapılan en zorlu ve profesyonel testlerden biri diyebiliriz.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okur